لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

دولت ناتوان در کنترل گرانی‌ها؛ دام زنده بازهم گران شد 


افزایش قیمت گوشت گوسفندی
افزایش قیمت گوشت گوسفندی

رسانه‌های ایران از افزایش قیمت دام زنده در روزهای اخیر خبر داده و اعلام کردند که قیمت هر کیلوگرم گوسفند کشتار در بازار تهران بین ۲۴۵ تا ۲۶۰ هزار تومان متغیر است و قیمت گوساله زنده از ۲۲۰ هزار تومان عبور کرده است.

بررسی‌های صدای آمریکا از بازار گوشت قرمز در شنبه ۱۶ دی‌ ماه ایران نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم «ران گوسفندی» به ۶۶۰ هزار تومان، «سردست گوسفندی» به ۷۵۰ هزار تومان، «دنبه» به ۳۴۶ هزار تومان و «گوشت خورشتی» گوسفندی به ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

افزایش «آهسته و پیوسته» قیمت گوشت در هفته‌های اخیر در حالی صورت می‌گیرد که پنجم آبان سال جاری خبرگزاری فارس به نقل از قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی نوشت که با عرضه به موقع گوشت داخلی و گوشت قرمز وارداتی قیمت «شقه گوسفندی» روند کاهشی به خود گرفته است.

علیرضا پیمان‌پاک همچنین گفته بود که تامین نهاده‌های جو، کنجاله و ذرت دامی باعث ثبات در بازار شده و با واردات گوشت قرمز تازه کنترل قیمت در بازار صورت گرفته و روند نسبی کاهش قیمت هم اتفاق افتاده است.

این ادعا در حالی صورت گرفته است که آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد تولید متاثر از مشکلات عدیده از جمله تامین نهاده‌ها، در ماه‌های اخیر روند کاهشی داشته است.

بر همین اساس مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در آبان ۱۴۰۲ با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده کاهش ۳۰ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

ناتوانی دولت در تنظیم بازار در نهایت موجبات کاهش تقاضا برای این ماده پروتئینی شده است. هفته پیش یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، با اشاره به روند رو به رشد قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم گفته است «گوشت قرمز از سفره ۳۵ درصد از خانواده ها حذف شده است.»

جلال محمودزاده شکست دولت در تنظیم بازار را نیز تایید کرده بود.

مشکلاتی همچون تامین نشدن به موقع نهاده‌های دامی، تخصیص نیافتن ارز برای واردات مواد اولیه و نهاده‌ها، وجود شبکه رانت و فساد در حلقه تامین و توزیع نهاده‌ها، قیمت گذاری دستوری و نوسانات تقاضا ناشی از افزایش قیمت‌ها باعث اختلال در چرخه تولید و عرضه گوشت و مرغ شده است.

XS
SM
MD
LG