لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

گوشت قرمز از سفره ۳۵ درصد از خانواده‌ها حذف شده است 


بازار گوشت با تورم شدیدی روبرو شده است.
بازار گوشت با تورم شدیدی روبرو شده است.

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، با اشاره به روند رو به رشد قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم گفته است «گوشت قرمز از سفره ۳۵ درصد از خانواده ها حذف شده است.»

جلال محمودزاده پایین بودن سطح ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی و افزایش قیمت کنجاله سویا در کنار افزایش قیمت جوجه یک روزه را عامل اصلی افزایش قیمت گوشت و مرغ دانست.

به گفته این نماینده مجلس دولت نیز در تنظیم بازار شکست خورده است.

اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که روز گذشته سه شنبه دوازدهم دی ماه رسانه‌ها اعلام کردند که در پی بحران‌های معیشتی در ایران، مرغ در بازار کمیاب شده است.

دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی ایران نیز عامل این کمبود را «ایجاد اخلال» در تولید و تامین مرغ اعلام کرده بود.

وب‌سایت «دیده‌بان ایران» نیز نوشته بود که «مشاهدات میدانی» از برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که میزان عرضه گوشت و مرغ بسته‌بندی کاهش یافته است.

قیمت مرغ در بازار به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده و آنطور که مشاهدات صدای آمریکا از قیمت مرغ در فروشگاه‌های آنلاین نشان می‌دهد، قیمت هر کیلوگرم سینه مرغ پاک به ۲۰۰ هزار تومان و هر کیلوگرم ران و سینه پاک شده به ۱۷۰ هزار تومان رسیده است.

این درحالی است که دولت می‌گوید قیمت مصوب مرغ بر اساس هر کیلوگرم ۷۳ هزار تومان است.

نوسان قیمتی در بازار تنها در حوزه مرغ نیست و مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دام سبک ایران نیز دهم دی ماه در گفتگو با «ایلنا» از افزایش ۴۵ هزار تومانی قیمت دام زنده در کشور خبر داده بود.

به گزارش صدای آمریکا، قیمت انواع گوشت گوسفند در فروشگاه‌های آنلاین روز چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ در هر کیلو «ران گوسفندی» ۶۵۹ هزار تومان، «سردست گوسفندی» ۷۵۰ هزار تومان و «گوشت خورشتی» گوسفند ۷۰۰ هزار تومان بوده است. بنابر این گزارش ارزان‌ترین بخش از دام « دنبه» است با قیمت هر کیلوگرم ۳۴۷ هزار تومان.

مشکلاتی همچون عدم تامین به موقع نهاده‌های دامی، عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه و نهاده‌ها، وجود شبکه رانت و فساد در حلقه تامین و توزیع نهاده‌ها، قیمت گذاری دستوری و نوسانات تقاضا ناشی از افزایش قیمت‌ها باعث اختلال در چرخه تولید و عرضه گوشت و مرغ شده است.

XS
SM
MD
LG