لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

پیشرفته‌ترین ناو هواپیمابر آمریکا برای پشتیبانی از اسرائیل وارد منطقه شد 


آرشیو.
آرشیو.


گروه ناو هواپیمابر «فورد» آمریکا به شرق مدیترانه رسید تا در صورت لزوم، پشتیبانی هوایی و یا گزینه حمله دوربرد برای اسرائیل فراهم کند.

ناو هواپیمابر فورد، با بیش از چهار هزار ملوان، «جدیدترین و پیشرفته‌ترین» ناو هواپیمابر ایالات متحده آمریکا است و با یک عرشه پرواز باز طراحی شده که به آن اجازه می دهد تا ۳۰ درصد پرواز بیشتر از هر ناو آمریکایی دیگری را پوشش دهد.

فورد را یک رزم‌ناو موشک هدایت‌شونده و پنج ناوشکن موشک هدایت‌شونده همراهی می‌کنند.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که آمریکا همچنین در پی افزایش حضور نظامی خود برای پیشگیری از تبدیل شدن جنگ حماس و اسرائیل به یک درگیری منطقه‌ای خطرناک‌تر است.

پنتاگون گفته است که هواپیماهای جنگی، ناوشکن‌ها و رزم‌ناوهای آمریکایی که با فورد حرکت می‌کنند، عملیات دریایی و هوایی انجام خواهند داد که می‌تواند از جمع‌آوری اطلاعات تا حملات دوربرد را شامل شود.

آمریکا به همراه فورد، رزم‌ناو «یو‌اس‌اس نرماندی» و ناوشکن‌های «یو‌اس‌اس توماس هادنر»، «یو‌اس‌اس رامج» ، «یو‌اس‌اس کارنی» و «یو‌اس‌اس روزولت» را نیز اعزام می‌کند و نیروی هوایی منطقه با جنگنده‌های اف-۳۵، اف-۱۵، اف-۱۶ و اسکادران اِی-۱۰ را نیز تقویت خواهد کرد.

پیشتر، مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در گفتگویی اختصاصی با صدای آمریکا با اشاره به اینکه ۵۰۰ راکت حماس توانسته است به حریم هوایی اسرائیل نفوذ کند گفته بود که تقویت سیستم گنبد آهنین اهمیت ویژه‌ای دارد.

او گفت که با شورای امنیت ملی کاخ سفید صحبت کرده است و آنها ۱۰۰ میلیون دلار به تقویت «گنبد آهنین» اختصاص داده‌اند.

مک‌کال افزود که اسرائیل در عین حال به موشک‌های هدایت شونده نقطه زن که جان غیرنظامیان را نجات می‌دهد و همینطور به مهمات نیز نیاز دارد.

او گفت: «در حال حاضر کاخ سفید به من گفته است که بودجه لازم را دارد. ولی به نظرم ما در کنگره باید وارد عمل بشویم، رئیس انتخاب کنیم و از طریق روند قانونی خودمان کمک به اسرائیل را شروع کنیم.»

XS
SM
MD
LG