لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

سناتور شومر: چین هیچگونه همدردی با اسرائیل نشان نداد


چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا، گفت که در جریان دیدار هیأت دوحزبی کنگره آمریکا با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، «تعاملی جدی» صورت گرفت، و افزود: از این موضوع که چین هیچگونه همدردی با اسرائیل نشان نداد، «سرخورده» شده است.

هدف از سفر این هیأت به رهبری سناتور شومر، گفتگو در مورد منافع اقتصادی و امنیت ملی آمریکا، پیش از برگزاری نشست احتمالی شی و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه آینده میلادی است.

آمریکا و چین بر سر مسائلی از جمله تایوان، تجارت ماده فنتانیل و حقوق بشر با یکدیگر اختلاف دارند.

آقای بایدن اقداماتی را برای محدود کردن دسترسی چین به فن‌آوری‌های حساس آمریکا انجام داده و در عین حال به دنبال باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی با این کشور است.

سناتور چاک شومر در یک جلسه‌ای در اقامتگاه نیکلاس برنز، سفیر آمریکا در پکن، گفت که به نظر می‌رسد رفتار چین در مقایسه با دیدار قبلی با مقامات آمریکایی تفاوت کر‌ده باشد.

آمریکا، هفته گذشته محدودیت‌هایی را علیه شرکت‌ها و اشخاص چینی اعمال کرد تا قاچاق داروی ضد درد فنتانیل را هدف قرار دهد.

فنتانیل یک داروی قوی ضددرد است که می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد. این دارو اغلب در مواد مخدر مانند هروئین و کوکائین یافت می‌شود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در تیر ماه سال جاری از ده‌ها کشور خواست تا برای مبارزه با مواد مخدر همکاری کنند ولی چین، که واشنگتن آن را از مقصران اپیدمی اعتیاد می‌داند، حاضر به همکاری نشد.

سناتور شومر و سایر سناتورهای حاضر در این دیدار گفتند که مقامات چینی را در رابطه با این موضوع تحت فشار قرار دادند و از رئیس‌جمهوری چین هم خواسته شد تا مقام ارشدی را از سوی این کشور برای رسیدگی به موضوع فنتانیل منصوب کند.

به گفته آنان، مقامات چینی گفتند این خواسته را بررسی خواهند کرد.

سناتور جمهوری‌خواه مایک کریپو نیز گفت که این دیدار «به طور قابل توجهی» موفقیت‌آمیز بود.

سناتور چاک شومر پیشتر گفته بود که از شی جی‌پینگ خواسته است تا در پی حملات مرگ‌بار حماس، از اسرائیل حمایت کند و افزود از اینکه پکن هیچگونه همدردی با اسرائیل نشان نداد، «سرخورده» شده است.

در پاسخ، وزارت خارجه چین از «طرف‌های درگیر» خواست تا به خصومت‌ها پایان دهند و از راه‌کار «تشکیل دو دولت» حمایت کرد.

قرار است سناتور شومر به کره جنوبی و ژاپن نیز سفر کند.

XS
SM
MD
LG