لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

پیامد حاشیه‌ها در نشست وزرای خارجه ایران و عربستان؛ مدیرکل تشریفات وزارت خارجه تغییر کرد


محسن مرتضایی‌فر (سمت راست) مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه جمهوری اسلامی
محسن مرتضایی‌فر (سمت راست) مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه جمهوری اسلامی

دو هفته پس از نشست جنجالی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی و عربستان، مدیر کل تشریفات وزارت خارجه جمهوری اسلامی تغییر کرد.

روزنامه همشهری، وابسته به شهرداری تهران در این رابطه نوشته که «مشخص نیست این تغییر با ناهماهنگی‌های خبرساز در نشست وزیران خارجه ایران و عربستان مرتبط است یا خیر.»

بر اساس اعلام وزارت خارجه محسن مرتضایی‌فر به عنوان مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه منصوب شده است. او فرزند محمود مرتضایی‌فر است که از اوایل انقلاب به دلیل حضور پررنگ در نمازجمعه‌های تهران به «وزیر شعار انقلاب» معروف شده بود.

مهدی هنردوست مدیر کل پیشین تشریفات وزارت امور خارجه بود که طبق گمانه‌زنی روزنامه همشهری «به زودی در یکی از نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور مشغول به فعالیت خواهد شد.»

نشست خبری وزرای خارجه دو کشور ۲۷ خرداد ماه در «باغ ملی» برگزار شد، اما فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان، حاضر نشد در محلی حضور پیدا کند که عکس قاسم سلیمانی بر دیوار آن نصب شده بود. این واکنش او سرآغازی شد بر جنگ «روایت‌ها».

بلافاصله پس از این اتفاق روزنامه جام‌جم با انتشار ویدیویی در کانال تلگرام خود مدعی شد که دلیل جابه‌جایی محل برگزاری نشست خبری وجود تصویر قاسم سلیمانی در محل بوده است.

وزارت خارجه ایران اما بلافاصله مجبور به واکنش شد و کنعانی سخنگوی این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای «گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در خصوص تغییر محل گفتگو‌های رسانه‌ای دو وزیر را بی‌اساس» دانست و دلیل آن را «مشکل فنی» اعلام کرد.

این رویداد بازتاب‌های گسترده‌ای هم در رسانه‌های اجتماعی داشت که در روزهای بعد هم ادامه یافت.

سرکنسول ایران در استانبول، معاون مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه، رئیس اداره مراسم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهرهای فرانکفورت و جده از جمله سمت‌های پیشین مرتضایی‌فر است.

XS
SM
MD
LG