لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

حکم اعدام مربی فوتبال متهم به آزار جنسی «هشت پسر نوجوان» در ایران نقض شد


آزار جنسی در مدرسه فوتبال. آرشیو
آزار جنسی در مدرسه فوتبال. آرشیو

دیوان عالی کشور، عالی‌ترین مرجع قضایی در جمهوری اسلامی، حکم اعدام یک مربی فوتبال که متهم است هشت پسر نوجوان را مورد آزار جنسی قرار داده، نقض و پرونده او را برای رسیدگی مجدد به دادگاه ارسال کرد.

این مربی فوتبال ۴۰ ساله که نام او اعلام نشده است دی ماه گذشته توسط قضات دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد.

بر اساس گزارش‌ها، متهم پیش از آن نیز «سابقه آزار جنسی داشته» و بر اساس «مدارک موجود در پرونده» به اعدام محکوم شده بود. با این حال رأی صادره مورد اعتراض متهم و وکیل مدافعش قرار گرفت. آنها مدعی شدند تجاوز رخ نداده و آنچه صورت گرفته «آزار و اذیت» بوده است.

به گزارش روزنامه اعتماد، چاپ تهران، قضات دیوان عالی کشور ادعای متهم را مورد بررسی قرار دادند و اعلام کردند باید بار دیگر باید به این پرونده رسیدگی شود و ادعای تجاوز مورد بررسی قرار گیرد.

«آزار جنسی» هشت پسر نوجوان

مطابق شکایات مطرح شده، متهم مربی یک کلاس فوتبال در شرق تهران است و هشت پسر نوجوان ۱۲ تا ۱۳ ساله را به خانه‌اش کشانده و آزار جنسی داده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، والدین بچه‌ها با اعلام این که «وضعیت روحی و روانی فرزندانشان به خاطر کارهای این مرد» آشفته شده، برای او «اشد مجازات» را درخواست کرده بودند.

در گزارش‌ها آمده است که متهم متأهل بوده و در دادگاه اتهامش را انکار کرده و مدعی شده است که به این هشت پسر نوجوان «به خاطر آموزش فوتبال نزدیک شده» و «شوخی کرده» و اکنون «پشیمان است»، اما پس از ارائه مدارک از جمله فیلم‌های مرتبط با آزار جنسی، او به ارتکاب اتهام اقرار کرد.

بر اساس گزارش‌های پیشین، پس از طرح شکایت از سوی خانواده چند تن از این نوجوانان و احضار مربی مذکور به دادسرا، او «متواری شد» اما چند ماه بعد در ساری، مرکز استان مازندران، بازداشت شد.

این نخستین بار نیست که اذیت و آزار جنسی کودکان و نوجوانان در محیط‌های ورزشی و آموزشی در ایران گزارش می‌شود.

زمستان سال ۱۴۰۱، در پی انتشار خبر آزار جنسی کودکان توسط مربی در یکی از مدرسه فوتبال‌های مشهد، دبیر هیئت فوتبال استان خراسان رضوی انتشار آن را «غیرمنطقی و غیراخلاقی» نامید و مدعی شد که «پول داده‌اند» تا رسانه‌ای شود.

همچنین دادستانی استان با اعلام بازداشت مربی متخلف، اعلام کرد که برای سه خبرنگار و یک مسئول اداره ورزش و جوانان مشهد «قرار تأمین» صادر شده است.

آزار جنسی کودکان و نوجوانان در ایران، پیش از آن نیز با شکایت والدین شاگردان نوجوان سعید طوسی با اتهام «آزار جنسی» خبرساز شده بود. هرچند این قاری قرآن نزدیک به بیت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به چهار سال زندان محکوم شد، اما در نهایت قوه قضاییه با دخالت افرادی که گفته می‌شود نزدیکان بیت رهبر جمهوری اسلامی بودند، دی ۹۶ حکم برائت سعید طوسی را صادر کرد.

پائیز گذشته نیز گزارش‌هایی از فساد جنسی برخی مقامات حکومتی جمهوری اسلامی خبرساز شد.

XS
SM
MD
LG