لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

در پی کنترل مرزها توسط ارتش اسرائیل؛ وزیر دفاع این کشور دستور «محاصره کامل» غزه را صادر کرد


یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

در تحولی تازه، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل دستور «محاصره کامل» غزه را صادر کرد و گفت که مقامات «برق را قطع کرده و ورود مواد غذایی و سوخت را مسدود خواهند کرد.»

اسرائیل و مصر از زمانی که حماس قدرت را از نیروهای رقیب فلسطینی در سال ۲۰۰۷ گرفت، سطوح مختلفی از محاصره غزه را اعمال کردند.

پیش‌تر، سخنگوی ارتش اسرائیل در گزارشی به عملکرد ارتش در جنگ دو روز گذشته با حماس پرداخت و اعلام کرد که «زمان حیات رهبران حماس در شمارش معکوس است.»

صفحه وزارت خارجه «اسرائیل به زبان فارسی» به نقل از جاناتان کنریکوس نوشت: «صدها تروریست در خاک اسرائیل به هلاکت رسیدند. صدها تروریست در جدار مرزی به هلاکت رسیده‌اند و صدها تروریست زیر آوار هستند.»

کنریکوس تاکید کرده است که غزه «تحت محاصره است و برق آن را قطع کرده‌ایم.»

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل ده‌ها تن مواد منفجره بر سر اهداف حماس فرود آمده است و تانک‌های ارتش و جت‌های جنگنده‌ها از جدارهای مرزی محافظت می‌کنند.

او تاکید کرده که مرز شمال کاملا تحت محافظت است و «آماده باش کامل برای هر سناریویی وجود دارد.»

این مقام ارتش اسرائیل ساعاتی پیش در گفتگو با «سی‌ان‌ان» نیز با اشاره به ادامه عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس گفته بود: «فردا صبح، آنها شاهد تخریب بسیاری از زیرساخت‌های نظامی خود خواهند بود.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به حملات تروریستی توسط گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی در روز شنبه، علیه حماس اعلام جنگ کرد. در دو روز گذشته درگیری‌ها بین اسرائیل و گروه‌های شبه‌نظامی مسلح از جمله حماس به طور مستمر ادامه داشته است.

نیروهای دفاعی اسرائیل صبح روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد که کنترل کامل قلمرو خود در امتداد مرز با غزه را در دست گرفته‌اند.

به گفته سخنگوی این نهاد در حال حاضر «هیچ درگیری بین نیروهای دفاعی اسرائیل و حماس در داخل اسرائیل در جریان نیست.»

این اعلامیه بیش از ۴۸ ساعت پس از حمله تروریستی حماس در داخل اسرائیل منتشر می‌شود، تهاجمی که اسرائیل از زمان جنگ استقلال خود در سال ۱۹۴۸ شاهد آن نبوده است.

روز شنبه حماس، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی حملات تروریستی را در خاک اسرائیل انجام داد که به کشته و زخمی شدن هزاران نفر انجامید. در واکنش به این اقدام، ارتش اسرائیل حملات هوایی به مکان‌ها و زیرساخت‌های این گروه در نوار غزه را آغاز کرد که به کشته شدن صدها فلسطینی در غزه انجامید.

XS
SM
MD
LG