لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

تعطیلی موسسه آموزشی «گاج» به دلیل طراحی سوالاتی که «جهت‌‌دار» نامیده شد


موسسه آموزشی گاج
موسسه آموزشی گاج

رئیس سازمان مدارس غیردولتی از تعطیلی موسسه آموزشی گاج به دلیل «جهت‌گیری» در حوادث سال گذشته خبر داد.

احمد محمودزاده این موضوع را شب گذشته در یک برنامه تلویزیون اعلام کرد و از «صدا و سیما» خواست تا تبلیغات این موسسه را پخش نکند.

این مقام دولتی در این باره گفت: «موسسه آموزشی گاج در اغتشاشات پارسال سوالاتی [در زمینه ادبیات] برای دانش‌آموزان طرح کرده بود که جهت‌گیری و تحریک به سمت اغتشاشات داشت و تعطیل شد.»

موسسه گاج در اوج اعتراضات سال ۱۴۰۱ رویکرد حمایتی از مردم گرفت و در یکی از آزمون‌های خود از اشعار انتقادی و حماسی متناسب با شرایط آن روزها استفاده کرد.

این موضوع باعث شد تا روزنامه فرهیختگان در شماره روز سه‌شنبه، ۲۲ آذر، در مطلبی با عنوان «کاسبان کنکور به شعر و ایران هم رحم نکردند»، اشعار آزمون جمعه ۱۸ آذر ماه این موسسه را «هدف‌دار و سیاه» عنوان کرده و به این مجموعه حمله کند.

سوالاتی که به نوشته برخی از رسانه‌های ایران باعث تعطیلی موسسه گاج شده است.
سوالاتی که به نوشته برخی از رسانه‌های ایران باعث تعطیلی موسسه گاج شده است.

این روزنامه وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرده بود که این اشعار «در دوره‌ای خاص گفته ‌شده اما با هدف در کنار هم قرار گرفته و مطمئنا کسی که طراحی سوالات را بر عهده داشته، با نگاهی خاص این اشعار برای آزمون انتخاب کرده است.»

یکی از اشعار مورد اشاره از محمد فرخی یزدی، شاعر و روزنامه‌نگار مشهور دوران مشروطیت بود. بخشی از اشعار این آزمون اینگونه بود: «در سایه استبداد پژمرده شد آزادی/ این گلبن نورس را بی‌ریشه نباید کرد/ ز انتخاب چو کاری نمی‌رود از پیش/ به پور کاوه بگو فکر انقلاب کند»

XS
SM
MD
LG