لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

اميد مردم تايلند به ارتش برای بهبود وضع اقتصاد


خرده فروشان در یک منطقه توریستی «خائو سان رود» در بانکوک، ۶ خردادماه (۲۷ مه)
خرده فروشان در یک منطقه توریستی «خائو سان رود» در بانکوک، ۶ خردادماه (۲۷ مه)
شاخص اعتماد مصرف کنندگان تایلندی در ماه مه میلادی بالا رفت، و اين نشان دهنده افزايش امید مردم به حکومت نظامی برای بيرون کشيدن اقتصاد از کام رکود اقتصادی است. نظاميان تايلند با وعده برقراری نظم، پس از ماه ها هرج و مرج سیاسی قدرت را بدست گرفتند.

ارتش پس از ناآرامی هایی که از زمستان شروع شد، و منجر به تعطيلی وزارتخانه ها، آسيب دیدن اعتماد تجار و رکود اقتصادی شد، بقايای بازمانده از دولت نخست وزیر شيناوات را در اول خرداد (۲۲ مه) سرنگون کرد.

کودتای اول خرداد آخرین تشنج پس از يک دهه کشمکش بين دو بلوک قدرت بشمار می رود: سلطنت طلبان مستقر در بانکوک، تحت کنترل نیروهای نظامی، خانواده های قدیمی و بوروکراسی، و بلوک طرفداران یينگلاک شيناوات و برادرش تاکسين شيناوات، که مورد حمايت فقرا در شمال و شمال شرقی کشور هستند.

از زمان کودتا، حکومت نظامی به سرکوب منتقدين پرداخته و هر صدای اعتراضی را در نطفه خفه می کند. یينگلاک و حامیان برجسته خانواده شيناوات به مدت کوتاهی بازداشت شدند و به آنها اکيدا خطار شده است که از هرگونه فعاليتی بر عليه ارتش پرهيز کنند.

اما به نظر می رسد سرکوب، پس از ماه ها تنش فلج کننده، فعلا نتيجه داده است و دولت موقتی که قادر به سياست گذاری يا تصويب هزينه های جديد نبود، اکنون تحت حکومت نظامی موفق شده است اندکی ثبات بوجود بياورد.

اتاق بازرگانی دانشگاه تایلند روز روز سه شنبه، ۱۳ خرداد ماه (۳ ژوئن) گفت، شاخص اعتماد مصرف کننده در ماه مه میلادی به بالاترين سطح خود از ژانويه تاکنون رسيده است، يعنی درست پيش از آنکه اعتراض کنندگان انتخابات ۱۳ بهمن را که شيناوات برای پايان دادن به بحران فراخواند بود، برهم زدند.
XS
SM
MD
LG