لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۸

رئیس دانشگاه تهران: دانشجویان حشد‌الشعبی شهریه بیشتری می‌دهند


نیروهای حشد الشعبی

رئیس دانشگاه تهران در واکنش به انتقادات صورت گرفته از تحصیل نیروهای حشدالشعبی در این دانشگاه گفت که از نظر درآمدزایی برای ما خوب است چراکه ۱۰ برابر دانشجوی ایرانی پول می‌دهند.

سیدمحمد مقیمی در توجیه حضور نیروهای حشدالشعبی در دانشگاه تهران به خبرگزاری «ایلنا» گفته که اگر ما فرصت تحصیل برای برادران و خواهران عراقی خود فراهم نسازیم، «دشمنان دو ملت» این خلا را پر خواهند کرد و سرنوشت روابط آینده دو کشور را رقم خواهند زد.

به گفته مقیمی یکی دیگر از دلایل این اتفاق موضوع درآمدزایی بوده چرا که شهریه دانشجویی آنها در هر ترم بیش از ۱۰ برابر دانشجوی شهریه‌پرداز ایرانی است.

رئیس دانشگاه تهران گفته که یکی از نهادهای رسمی و بسیار تاثیرگذار در آینده عراق، سازمان بسیج مردمی یا حشد الشعبی عراق است.

بنابر ادعای مقیمی دولت عراق بودجه ارزی مناسبی را برای ادامه تحصیل حشدالشعبی تعیین کرده است.

مقیمی همچنین مدعی شده است که «برادران و خواهران حشد الشعبی، به دلایل علمی و فرهنگی» دانشگاه تهران را به دانشگاه‌های معتبر ترکیه و آمریکا و انگلیس ترجیح می‌دهند.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرده که اعضای حشد الشعبی «افراد ناب و خالصی هستند که حاضر شدند جان خود را در راه ارزش‌های اسلامی فدا کنند.»

به باور مقیمی کسانی که از این گروه نظامی در دانشگاه‌های ایران درس می‌خوانند، در آینده مناصب اصلی و مهم کشور عراق را به دست می‌آورند که برای مناسبات دو کشور خوب است.

۲۳ تیرماه فعالین دانشجویی دانشگاه تهران در واکنش به موضوع «پذیرش نیروهای حشدالشعبی به عنوان دانشجو» در این دانشگاه طی بیانیه‌ای این اقدام را «لشکرکشی» به دانشگاه بعد از «تک‌قطبی» کردن محیط علم دانستند.

خبرگزاری تسنیم ۱۸ تیرماه با اعلام خبر دیدار «معاون تعلیم و تربیت حشدالشعبی»، با رئیس، معاون بین‌الملل و جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه تهران نوشت که در این دیدار رئیس دانشگاه تهران با استقبال از تقاضای ادامه تحصیل «برادران حشدالشعبی» در این دانشگاه گفت: «تعامل علمی با برادران عراقی به‌ویژه مجاهدان حشد الشعبی را در امتداد الگوی تعاملی شهیدان سلیمانی و المهندس می‌دانیم و از تقاضای ادامه تحصیل برادران حشدالشعبی در دانشگاه تهران استقبال می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG