لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

گسترش آموزش ایدئولوژیک؛ مشاور خامنه‌ای: واحد درسی «مکتب سلیمانی» از مهرماه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود


واحد درسی «مکتب سلیمانی» از مهرماه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود
واحد درسی «مکتب سلیمانی» از مهرماه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود

فرمانده اسبق سپاه و مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی از افزوده شدن واحد درسی جدیدی به نام «مکتب سلیمانی» به دروس کنونی دانشگاهی ایران از مهرماه خبر داده است.

یحیی رحیم صفوی، «دستیار و مشاور عالی» علی خامنه‌ای با اعلام اینکه «تلاش کردیم دفاع مقدس را در ۲ واحد درسی در نظر بگیریم»، به وب‌سایت «دفاع‌پرس» نزدیک به ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفته است که این واحد جدید درسی «برای تمام دانشگاه‌ها تصویب شده است.»

‏‏به گفته او، سال گذشته «پژوهشگاه دفاع مقدس» تلاش کرد تا با کمک «وزارت علوم» و بر اساس آنچه رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که «شهید سلیمانی شخص نیست، یک مکتب است»، این «مکتب سلیمانی» را تبدیل به «واحد درسی» کند.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین «نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، و ابومهدی المهندس، از رهبران شبه‌نظامیان شیعه در عراق موسوم به «حشد الشعبی»، بامداد ١٣ دی‌ماه ۹۸ در یک «حمله پهپادی» ایالات متحده در نزدیکی «فرودگاه بغداد»، کشته شدند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، مقامات ارشد جمهوری اسلامی سعی کردند تا او را «چهره‌ای ملی» جلوه دهند که در این راستا بودجه‌های کلانی برای برگزاری همایش‌ها، ساخت مجسمه‌ها و راه‌اندازی پروژه‌هایی با نام او هزینه شد.

‏بر پایه اعلام فرمانده اسبق سپاه پاسداران، تدریس واحد جدید آموزشی «مکتب سلیمانی» از مهرماه امسال در قالب «۲ واحد درسی» در دانشگاه‌های کشور «عملیاتی خواهد شد.»

با این وجود، در طول سالیان اخیر به ویژه پس از اعتراضات سراسری از شهریور ماه ۱۴۰۱ به بعد، بسیاری از مجسمه‌ها، تصاویر یا نمادهای این فرمانده سپاه پاسداران در شهرهای مختلف ایران به آتش کشیده یا تخریب شد.

در این حال، برخی چهره‌های فرهنگی و هنری همچون محمدعلی بهمنی، شاعر و غزل‌سرا با انتشار ویدیو هایی از «حضور» در مراسم حکومتی سال‌مرگ قاسم سلیمانی «ابراز تاسف» کرده بود.

در حال حاضر چندین واحد درسی ایدئولوژیک دیگر مانند «ریشه‌های انقلاب»، بررسی وصیتنامه روح‌الله خمینی یا آموزش مذهب شیعه جعفری و دین اسلام جزوه دروس اجباری دانشگاهی ایران محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG