لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

 شهرداری تهران از خطر هک شدن سیستم‌ها آگاه بود و پیشگیری نکرد


حمله سایبری به شهرداری تهران، گروه قیام تا سرنگونی
حمله سایبری به شهرداری تهران، گروه قیام تا سرنگونی

رسانه‌های داخلی می‌گویند به نامه‌ای دسترسی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد مدیران شهرداری، یک ماه قبل از هک سیستم‌ها از آن مطلع بودند.

در این نامه که به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ و به امضای محمدرضا زارعلی ،مدیرکل سابق امور مالی شهرداری تهران رسیده، به حراست شهرداری اطلاع داده شده که افرادی خارج از مجموعه ، به شبکه اطلاعاتی شهرداری دسترسی پیدا کرده‌اند.

یک ماه بعد از این نامه یعنی ۱۲ خرداد، شهرداری تهران اعلام کرد که سیستم شهرداری و سامانه‌های شهری هک شده است. زارعلی نیز در تاریخ ۹ خرداد یعنی ۳ روز قبل از اعلام خبر هک سیستم‌های شهرداری از کار کنار گذاشته شد.

روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد گروهی که خود را «قیام تا سرنگونی» معرفی کرد، «پنج هزار دوربین کنترلی شهرداری تهران» و همچنین «بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه» شهرداری پایتخت را هک کرد.بر روی تصاویر ارسال شده از این گروه، پیام «مرگ بر خامنه‌ای رئیسی - لعنت بر خمینی» درج شده بود.

در ماه‌های اخیر بارها سامانه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف حکومتی و دولتی ایران از جمله بخش‌هایی مربوط به سامانه توزیع حامل‌های انرژی، پخش برنامه‌‌های زنده صداوسیمای جمهوری اسلامی، برخی ساختمان‌های سازمان زندان‌های قوه قضائیه ایران و یا فرودگاه بین‌المللی تهران توسط گروه‌های مخالف و معترض «هک» شده و بخش‌هایی از اطلاعات موجود در آنها انتشار عمومی یافته است.

XS
SM
MD
LG