لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۲

ابقای چمران در ریاست شورای شهر تهران؛ درختان دانشگاه الزهرا قطع شدند


قطع درختان دانشگاه الزهرا
قطع درختان دانشگاه الزهرا

اعضای شورای شهر تهران در هشتاد و پنجمین جلسه این شورا که روز یک‌شنبه ۲۳ مرداد برگزار شد در مورد انتخاب هیات رئیسه رای‌گیری کردند و مهدی چمران در سمت خود به عنوان رئیس شورای شهر ابقا شد.

به گزارش ایلنا، همچنین پرویز سروری به عنوان نایب رئیس، جعفر بندی شربیانی در سمت منشی اول و سوده نجفی به عنوان منشی دوم ابقا شدند.

از آن جا که انتخابات برای تعیین سخنگو و خزانه‌دار شورا هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، علیرضا نادعلی و حبیب کاشانی نیز در سمت‌های خود باقی ماندند.

قطع درختان کهنسال

در هشتاد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران ناصر امانی عضو این شورا با هشدار درباره قطع درختان اعلام کرد که دانشگاه الزهرا «که نام یکی از ائمه» بر آن نهاده شده، درختان را «خشک و قطع» می‌کند.

به گفته او، این دانشگاه پیش از این نیز «۱۱ درخت را قطع کرده بود و جریمه مالی شده بود؛ اما حتی یک ریال نیز جریمه نداده» و دوباره درخت‌ها را قطع کرده است.

اشاره این عضو شورای شهر به گزارش‌های چهارشنبه گذشته مبنی بر قطع درختان کهنسال محوطه دانشگاه الزهرا بدون مجوز کمیسیون ماده هفت است.

این عضو شورای شهر با یادآوری قطع درختان حاشیه خط آهن در منطقه ۱۷ تهران و همچنین امام‌زاده چیذر و بی‌نتیجه ماندن آن، گفت که این موارد سبب مأیوس شدن مردم و جری‌تر شدن متخلفان می‌شود و «باید منتظر باشیم که در آینده قطع درختان از سوی نهادهای عمومی و دولتی افزایش یابد.»

قطع درختان در محدوده شهرها بر اساس مصوبه سال ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی، جرم محسوب می‌شود.

مهدی چمران نیز با اعتراض به قطع درختان تنومند و کهنسال دانشگاه الزهرا تأکید کرد، «ما به این موضوع معترضیم و آن را دنبال کرده و مسئله را رها نخواهیم کرد.»

رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: «ریاست دانشگاه باید در این خصوص توضیح دهد. حفظ درختان برای بهبود هوای شهر باید مورد توجه قرار بگیرد. تلاش ما باید به این گونه باشد که تعداد درختان در شهر افزایش پیدا کند.»

همچنین ماده هفت قانون فضای سبز قطع بی‌رویه و نابود کردن هر نوع درخت را ممنوع کرده است و قطع یا جابه‌جایی درختان تنها با تشخیص کمیسیون ماده هفت شهرداری ممکن است که آن هم باید «توسط سازمان بوستان‌ها انجام شود.»

حبیب کاشانی نیز با بیان این که «احتمالا مسئولان دانشگاه مطلع بودند»، از سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران خواست متخلفان را به دادگاه معرفی کند.»

XS
SM
MD
LG