لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

طرح انتقال پایتخت ایران در مجلس تصویب شد


مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه به کلیات طرح انتقال پایتخت ایران رای داد. بر اساس این طرح، یک شورای عالی انتقال پایتخت تشکیل می شود تا مطالعات و مقدمات مربوط به انتقال پایتخت را در یک مدت زمان مشخص انجام دهد.

مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران در جریان رای گیری در مورد این طرح گفت دولت با انتقال پایتخت از تهران مخالف است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا خسروی، نماینده سمنان در موافقت با انتقال پایتخت از تهران گفت: «هر روز تهران ثروتمندتر می شود، در حالی که بودجه یک شهرستان به بودجه ای که برای پل صدر در نظر گرفته می شود نمی رسد.»

یکی از علت های مخالفت نمایندگان با این طرح، «هزینه بالای» انتقال پایتخت از تهران به مکان دیگر عنوان شد.
مجلس ایران طرح انتقال پایتخت را تصویب کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
دانلود

کمال علیپور، نماینده قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مخالفت با طرح گفت :«هر زمان بحث آلودگی هوا مطرح می شود، مساله انتقال پایتخت را نیز طرح می کنیم، اما درباره معضل آلودگی هوا هم باید گفت انتقال پایتخت نمی تواند مشکل را حل کند.»

مجید انصاری پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف، با اشاره به زلزله خیز بودن ایران گفت: « هیچ استانی از زلزله مصون نیست، اگر پایتخت سیاسی و اداری از تهران منتقل شود آیا جان میلیون ها انسان تهرانی در حدی نیست که برای آن تصمیم گیری کنیم و باید فقط به فکر مصون ماندن دستگاه های سیاسی و اداری باشیم؟»

آقای انصاری همچنین گفت استان های دیگر ایران نیز با مشکل کم آبی مواجه هستند. او گفت: «در گذشته عنوان می شد که سمنان به پایتخت سیاسی و اداری تبدیل شود، اما همین حالا در این استان دچار مشکل آب شرب هستیم.»

معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران گفت انتقال پایتخت، بدون نظر رهبر جمهوری اسلامی، امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، کلیات طرح انتقال پایتخت ایران با ۱۱۰ رای موافق در برابر ۶۷ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به تصویب رسید. ۲۷ نماینده مجلس نیز در این رای گیری شرکت نکردند. ۲۱۴ نماینده در زمان رای گیری در صحن علنی مجلس بودند. مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نماینده دارد.
XS
SM
MD
LG