لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

ایران ارتباط آلودگی هوا با بنزین داخلی را رد کرد


تهران در یک روز آلوده
تهران در یک روز آلوده
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران امروز چهارشنبه اعلام کرد افزایش میزان آلودگی هوای تهران ربطی به شیوه پالایش فراورده های نفتی توسط آن شرکت، و کیفیت بنزین تولید داخل ندارد.

این بیانیه در واکنش به این ادعا صادر شده که بنزین داخلی و شیوه پالایش فرآورده های نفتی در ایران باعث افزایش میزان ذرات معلق در هوای تهران می شود.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می گوید علت افزایش آلودگی هوای تهران و رسیدن آن به مرز ناسالم آن است که تولیدکنندگان خودرو داخلی استانداردهای ضروری را در تولید خودرو رعایت نمی کنند و گازهای خروجی اگزوز خودروهاباعث تشدید آلودگی هوا شده است.

افزایش آلودگی هوای تهران ، تعطیلی ادارات و مدارس را در برخی از روزهای یک هفته گذشته به دنبال داشته است.

مسئولان دولت جمهوری اسلامی گفته اند که نزدیک به یک سوم بنزین و گازوئیل تولید داخل، مطابق موازین بین المللی یورو ــ ۴ و یورو ــ ۵ تولید می شود و کیفیت آن در سطحی قابل رقابت با کیفیت محصولاتی است که دیگر شرکت های پالایش نفت جهان تولید می کنند.

اوایل هفته جاری، حسن آقاجانی، مشاور وزیر بهداشت و درمان ایران، با شرکت در گفت و گویی تلویزیونی که از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، گفت که طی ده روز اخیر بر موارد مراجعه مردم به بیمارستان های تهران به دلیل عوارض شدید تنفسی ۳۰ درصد افزوده شده است. وی افزود طی سال ۹۰، بیش از ۴ هزار نفر بر اثر عوارض تنفسی ناشی از آلودگی هوای تهران، درگذشته اند.

چند تن از شهروندان تهرانی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز گفته اند که طی هفته گذشته بوی آلودگی هوا را به محض خروج از خانه استشمام کرده اند و تنفس هوای تهران سبب سردرد آنها شده است.

به دلیل تشدید تحریم های غرب، ایران میزان زیادی از بنزین مورد نیاز خود را در داخل کشور تولید می کند و نمی تواند بنزین از کشورهای دیگر وارد کند.

روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز چاپ تهران در سرمقاله ای نوشته است که به نظر نمی رسد مسئولان دولتی قصدی جدی برای کاهش میزان آلودگی هوای تهران داشته باشند، و این مردم هستند که همچنان باید بهای این قصور را بپردازند.

تدابیری چون زوج و فرد کردن تردد خودروها ، تنها مرهمی موقت و سطحی برای آلودگی شدید هوای تهران تلقی می شود.
XS
SM
MD
LG