لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

طارق الهاشمی: حکم اعدام من با انگیزه سیاسی است


طارق الهاشمی، معاون سابق رئیس جمهور عراق که روز یکشنبه ۹ سپتامبر، در محاکمه ای غیابی به اعدام محکوم شد، می گوید که این حکم با «انگیزه سیاسی» صادر شده است.

آقای هاشمی این سخنان را در جریان کنفرانسی بیان کرد که در ترکیه برگزار شد. او در این کنفرانس گفت این حکم را به رسمیت نمی شناسد چرا که در جریان محاکمه ای ساختگی صادرشده است: «دیروز نوری المالکی نخست وزیر و قوه قضاییه اش آخرین فصل از تبلیغات نمایشی خود را علیه من تمام کردند و برای آن یک دادگاه ساختگی بر پا کردند. بنابراین ، ضمن اعلام بیگناهی ام این رای را کاملاً مردود می دانم و هرگز این حکم ناعادلانه ، که با انگیزه های صادر شده است را به رسمیت نمی شناسم.»

آقای هاشمی ، یک روز پس از صدور حکم اعدامش ، از مردم عراق خواست با نوری المالکی که او را متهم به شعله ور ساختن درگیری های فرقه گرایانه کرد ، مخالفت کنند: «از مردم عراق، به ویژه حامیانم می خواهم نظم را رعایت کنند. ما باید تلاش کنیم از تنش های فرقه گرایانه که مالکی می خواهد عراق را به سمت آن بکشاند ، اجتناب کنیم.»

طارق هاشمی یکی از قدرتمندترین سیاستمداران سنی عراق بشمار می رفت. دولت عراق در ماه سپتامبر گذشته حکم بازداشت او را صادر کرد. این حکم پس از آن صادر شد که بغداد گفت محافظان هاشمی اعتراف کرده اند که وی در اقدامات تروریستی ارتباط دارد.

در پی صدور حکم اعدام برای طارق هاشمی انفجار چند بمب منطقه شیعه نشین در بغداد را لرزاند. حمله های مرگبار روز گذشته در سراسر عراق بیش از صد کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشته است. حکم اعدام آقای هاشمی ، سیاستمدار سنی و حمله های خشونت بار روز گذشته ، عراق را با شعله ور ساختن درگیری های فرقه گرایانه تهدید می کند.

XS
SM
MD
LG