لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

معاون رییس جمهوری عراق اتهامات تروریستی را تکذیب کرد


طارق الهاشمی معاون سنی رییس جمهوری عراق در گفتگوی خبری. اربیل ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۰
طارق الهاشمی معاون سنی رییس جمهوری عراق در گفتگوی خبری. اربیل ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۰

طارق الهاشمی معاون سنی رییس جمهوری عراق، اتهام دست داشت در توطئه ای برای کشتن دیگر مقام های دولت را تکذیب کرده است.

هاشمی می گوید اتهاماتی که دولت شیعه بر او وارد آورده است، انگیزه سیاسی دارد.

هاشمی این موضوع را روز سه شنبه در منطقه کردستان عراق، یک روز پس از آن عنوان کرد که دولت مرکزی بغداد حکم بازداشت او را به اتهامات تروریستی صادر کرد.

هاشمی، نوری المالکی نخست وزیر عراق را مسئول این اتهامات دانسته و گفت مالکی در پشت این مساله قرار دارد و افزود تمامی تلاش هایی که برای رسیدن به آشتی ملی و وحدت عراق انجام گرفت برباد رفته است.

هاشمی که روز سه شنبه در منطقه کردستان عراق با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت برای محاکمه آماده است، فقط در صورتی که پرونده به کردستان منتقل شود.

یک سخنگوی وزارت کشور گفت اتهامات بر اساس اعترافات سه محافظ هاشمی که به بمب گذاری برای کشتن مقام های دولتی و امنیتی عراق است.

یک دستیار هاشمی تایید کرد که سه مرد برای معاون رییس جمهوری کار می کردند اما اتهامات تروریستی را تکذیب کرد.

هفته پیش، نوری المالکی نخست وزیر از پارلمان خواست به یک سیاستمدار ارشد سنی دیگری به نام صالح المطلق معاون نخست وزیر رای عدم اعتماد دهد. او در مصاحبه ای با بخش کردی صدای آمریکا مالکی را یک دیکتاتور نامید و آمریکا را ترغیب کرد در سیاست خود در عراق بازنگری کند.

هاشمی و مطلق هر دو رهبران جناح سیاسی العراقیه هستند که بیشتر سنی است و بخشی از دولت ائتلافی به شمار می آید. اعضای جناح العراقیه روز شنبه از پارلمان خارج شدند و مالکی را به تصاحب قدرت متهم ساختند.

دولت اوباما نسبت به این تحولات ابراز نگرانی کرده است. سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات متحده تمام طرف ها را ترغیب می کند اختلافات خود را بگونه ای صلحجویانه از طریق گفت و شنود و به شیوه ای منطبق با حکومت قانون برطرف کنند.

XS
SM
MD
LG