لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

طالبان شماری از زنان معترض به ممنوعیت تحصیل دختران را «بازداشت» کرد


آرشیو
آرشیو

گروهی از زنان در کابل، پایتخت افغانستان بار دیگر علیه بسته بودن مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها به روی دختران تظاهرات کردند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، گفته می‌شود که طالبان مانع این حرکت اعتراضی شد و شماری از معترضان را بازداشت کرد.

معترضان روز یکشنبه شعارهایی نظیر «تحصیل حق ما است،» و «بگذارید دختران به مکتب بروند» و «تحصیل خط سرخ ما است» سر دادند.

بر اساس این گزارش، شمار این زنان به کمتر از ۲۰ نفر می‌رسید. معترضان می‌گویند نباید تعلیم و تحصیل زنان در این کشور سیاسی شود.

یکی از این زنان معترض گفت: «زنان افغانستان بیش از یک‌ونیم سال می‌شود که زیر سلطه طالبان از حق تعلیم، کار، تحصیل و آموزش محروم‌اند. ما اینجا به جاده‌های کابل برآمده‌ایم تا در برابر این سیاست طالبان اعتراض نماییم.»

از زمان روی کار آمدن اسلامگرایان طالبان و سقوط دولت پیشین، محدودیت‌ها علیه زنان در افغانستان بیشتر شد. از جمله سیاست‌های طالبان، محدودیت‌های اجباری در پوشش، جلوگیری از تحصیل زنان، و محدودیت در کار زنان بوده است.

به عقیده زنان معترض، همزمان با محدودیت‌های طالبان برخی از دختران دست به خودکشی زده‌اند و همچنان آمار ازدواج‌های دختران کودک در سراسر این کشور افزایش یافته است.

زنان معترض در کابل همچنان از مردم افغانستان خواستند که سکوت خود را بشکنند و برای فشار به طالبان با هدف بازگشایی مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها، به آنان بپیوندند. معترضان همچنان از جامعه جهانی خواستند که کنار آنان بایستند.

نسرین فرامرز، معاون «جنبش شنبه‌های ارغوانی» به صدای آمریکا گفت: «اعتراضات ما تا جایی پیش رفت، اما در یک ایست بازرسی طالبان که در نزدیک حوزه ۱۳ امنیتی بود، متاسفانه طالبان با ما بسیار برخورد خشن کردند.»

در همین حال ویدیوهایی نیز از آنچه گفته می‌شود مربوط به تظاهرات روز یکشنبه زنان در کابل است، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

برخی از معترضان می‌گویند که طالبان پس از جلوگیری از ادامه تظاهرات زنان شماری از دختران و زنان معترض را بازداشت کرد و با خود برد. هنوز شمار دقیق زنان و دخترانی که توسط طالبان بازداشت شده‌اند، مشخص نیست.

به گفته خانم نسرین، تاکنون بازداشت رقیه ساعی، فاطمه محمدی، یاقوت ماندگار و ملاله هاشمی که در این حرکت اعتراضی شرکت داشتند، تائید شده است.

طالبان تاکنون در مورد بازداشت زنان معترض ابراز نظر نکرده است.

XS
SM
MD
LG