لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۶

مشارکت «حزب اسلامی» در انتخابات افغانستان


پوستر تبلیغاتی عبدالرسول سیاف، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
پوستر تبلیغاتی عبدالرسول سیاف، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
گروه کلیدی «حزب اسلامی»، که همراه اعضای طالبان علیه نیروهای ناتو در افغانستان مبارزه می کند، رسما اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در افغانستان شرکت می کند.

اعلام شرکت این حزب در انتخابات، پشت پایی به ستیزه جویان طالبان در افغانستان به شمار می رود. گروه اسلامگرای «حزب اسلامی»، به رهبری گلبدین حکمتیار، نخست وزیر سابق افغانستان، بعد از طالبان دومین گروه ستیزه جوی افغانستان به شمار می رود.

حزب اسلامی با آن که دوشادوش طالبان علیه نیروهای ائتلاف در افغانستان می جنگید، رقیب طالبان به شمار می رود.

غیرت بهیر، رئیس کمیسیون سیاسی حزب اسلامی، به صدای آمریکا گفت که فرماندهی مرکزی اين حزب به حامیانش در سطح افغانستان رهنمود داده است تا در کارزار انتخابات «فعالانه شرکت کنند» و به قطب الدین هلال رای دهند.

آقای بهیر گفت تصمیم فوق، روز شنبه، در جلسه اجرایی کمیته مرکزی گروه گرفته شده است. وی گفت، «اینطور تصمیم گرفته شد که حزب اسلامی باید از یکی از کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کند و این که حزب اسلامی از یک عضو ارشد سابق خودش، یعنی مهندس قطب الدین هلال حمایت کند، خیلی طبیعی است.»

قطب الدین هلال به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شانزدهم فروردين ماه (پنجم آوریل) شرکت می کند.

انتخابات پیش رو برای ثبات آينده افغانستان امری حیاتی به شمار می رود. این اولین بار در تاریخ پر فراز و نشیب افغانستان خواهد بود که انتقال قدرت طی روندی دمکراتیک صورت می پذيرد.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۱ نامزد برای جانشینی حامد کرزی با يکديگر به رقابت می پردازند. کرزی طبق قانون اساسی افغانستان نمی تواند برای بار سوم نامزد تصدی ریاست جمهوری شود.

طالبان پیشتر انتخابات را محکوم کرده و آن را «تئاتر طراحی شده توسط آمریکا و اتلاف وقت» خواند. طالبان همچنین به مردم افغانستان هشدار داد که در رای گیری شرکت نکنند.

طالبان می گوید مادامی که افغانستان «زیر اشغال نیروهای مهاجم خارجی» است، انتخابات «آزاد و عادلانه» معنی ندارد.

در هفته های اخیر گزارش هایی درباره تغییرات داخلی در سطوح بالای طالبان منتشر شده است. گفته می شود تصمیم حزب اسلامی به مشارکت در انتخابات احتمالا منجر به بروز مشکلاتی برای طالبان شده و پیش بینی می شود که مشروعیت انتخابات را افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG