لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

احتمال شرکت حزب اسلامی افغانستان در انتخابات


Afghanistan
Afghanistan
غیرت بهیر، مسئول سیاسی حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار به رادیو آشنا صدای امریکا گفته است که این گروه هنوز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایت تصمیمی اتخاذ نکرده است.
آقای بهیر که از پاکستان صحبت می کرد گفت «در مورد اینکه در انتخابات افغانستان شرکت خواهیم یا نه، ما تا حال فیصله قطعی نکرده ایم.»

به گزارش رادیو آشنا، اگر چه یک شاخۀ انشعابی حزب اسلامی که در وزارت عدلیه افغانستان رسمیت دارد، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند، اما آقای بهیر گفت که حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در باره حمایت از نامزد مشخصی تصمیم نگرفته است.

قطب الدین هلال، که در گذشته یکی از اعضای ارشد حزب اسلامی حکمتیار بود، در انتخابات سال آینده نامزد ریاست جمهوری است.

مهندس محمد خان، نامزد معاون دکتر عبدالله عبدالله، نیز از سوی شاخۀ انشعابی حزب اسلامی برای شرکت درانتخابات معرفی گردیده است.

پیش از این رسانه های پاکستانی با استناد به یک نامه گلبدین حکمتیار به پیروانش گزارش داده بودند که حزب اسلامی در انتخابات سال آینده در افغانستان اشتراک خواهد ورزید.

در ادامه گزارش رادیو آشنا آمده است: حزب اسلامی حکمتیار ظاهراً در مخالفت با حضور نیروهای خارجی در افغانستان می جنگد؛ و یکی از دلایلی که تصمیم حزب اسلامی برای اشتراک در انتخابات را متاثر می سازد، موجودیت نیروهای خارجی در افغانستان است.

آقای بهیر گفت «ما هنوز به این عقیده استیم که در موجودیت قوای خارجی، شفافیت انتخابات اصلاً مطرح نیست.»

سومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با کمک دها میلیون دلاری از سوی جامعه جهانی در ۲۰ حمل (فروردین) سال ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد.

طالبان، گروه مسلح دیگر مخالف دولت افغانستان، نه تنها شرکت در انتخابات را رد کرده، بلکه هشدار داده است که این روند و افراد شرکت کننده در آن را هدف حملات قرار خواهد داد.

تحلیلگران می گویند این تغییر موضع آقای حکمتیار به انزوای بیشتر طالبان منجر خواهد شد و نقش حزب اسلامی افغانستان را در صحنه سیاسی آن کشور تقویت خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG