لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۱

حکمتیار سربازان خارجی را به «کشتار گسترده» تهدید کرد


آرشیو
آرشیو
گلبدین حکمتیار از جنگ سالاران افغانستان، عهد کرده است تا پیش از خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال ٢٠١٤ میلادی، دست به کشتار گسترده سربازان خارجی بزند.

گلبدین حکمتیار که رهبری حزب اسلامی افغانستان را برعهده دارد، به روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گفت حملات نیروهای تحت امر او به سربازان خارجی، هشداری خواهد بود به " کسانی که خواهان حمله به افغانستان هستند."

حزب اسلامی به همراه گروه طالبان، مسئولیت حملات به نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را در یازده سال گذشته بر عهده گرفته اند.

آقای حکمتیار به دیلی تلگراف گفت پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، این کشور دچار جنگ داخلی خواهد شد. به گفته رهبر حزب اسلامی، دولت فعلی افغانستان ناموفق بوده است.

گلبدین حکمتیار که از سوی ایالات متحده در فهرست تروریستی قرار دارد، از هنگام حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان در مکان نامعلومی به سر می برد. روزنامه دیلی تلگراف اعلام کرده که از طریق واسطه و بصورت ویدئویی با آقای حکمتیار گفتگو کرده است.

گلبدین حکمتیار در این مصاحبه گفته که حزب اسلامی از برخی مواضع تند گذشته اش ماننده ممنوعیت تحصیل دختران صرف نظر کرده است. رهبر حزب اسلامی، تحصیل را امری مهم برای دختران و پسران افغانستان دانسته است.

آقای حکمتیار که در دهه نود مدتی سمت نخست وزیری افغانستان را نیز برعهده داشته از حضور نظامی شاهزاده هَری، نوه ملکه بریتانیا در افغانستان به شدت انتقاد کرد. حکمتیار به دیلی تلگراف گفته " شاهزاده بریتانیایی به افغانستان آمد تا افغانهای بی گناه را به قتل برساند."

رهبر حزب اسلامی همچنین شاهزاده بریتانیا را متهم کرد هنگام اجرای عملیات در افغانستان بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی "مست " بوده است. سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا، با بی معنی خوانده سخنان گلبدین حکمتیار گفت صرف مشروبات الکلی تحت هر شرایطی برای سربازان این کشور در افغانستان ممنوع است.
XS
SM
MD
LG