لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

درخواست «حذف ایران از المپیک ۲۰۲۴ پاریس» به دلیل تبعیض علیه زنان در ورزش


آرشیو
آرشیو

گروهی از ایرانیان خارج از کشور از کمیته بین‌المللی المپیک درخواست کرده‌‌اند که ایران را به خاطر تبعیض دولت علیه زنان در ورزش، از بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس حذف کند.

اعضای این گروه از جمله مهیار منشی‌پور قهرمان فرانسوی ایرانی‌تبار سابق بوکس جهان و شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته‌اند تا ایران را از حضور در المپیک پاریس محروم کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فردریک تیریه، وکیل دادگستری، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، در نامه‌ای که در پایان ماه ژوئیه به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال شد، آمده است که ایران با رعایت نکردن منشور المپیک که می‌گوید «ورزش یک حق انسانی است»، قاعده تبعیض قائل نشدن در ورزش را نقض می‌کند.

آقای تیریه گفت که بنا بر این منشور، «هیچ گونه تبعیضی نباید وجود داشته باشد، به ویژه بر اساس نژاد، رنگ پوست، جنسیت، گرایش جنسی، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا عقاید دیگر، تبار ملی یا اجتماعی، دارایی، تولد یا هر وضعیت دیگر.»

آقای تیریه گفت که او در حال کار کردن بر روی یک دادخواست و «ارجاع آن به دیوان بین‌المللی داوری برای ورزش» است.

این نامه با درخواست کتبی حذف آفریقای جنوبی از مسابقات المپیک در سال ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ هجری شمسی) مشابهت دارد.

آقای تیریه گفت که کمیته بین‌المللی المپیک پاسخ داده است «مطمئن باشید، ما وضعیت ایران را از نزدیک زیر نظر داریم.»

اگر درخواست حذف ایران از بازی‌های المپیک پاریس تایید شود، شرایط برای این گروه از ورزشکاران ایرانی مثل شرایط ورزشکاران زنی خواهد شد که از برخی از ورزش‌ها مثل کشتی، بوکس، شنا، قایقرانی و امثال آن منع شده‌اند.

شیرین شیرزاد، کشتی‌گیر سابق که پناهنده هلند است، از طریق کنفرانس ویدئویی گفت: «ما معمولاً ورزش خود را در رویا انجام می‌دهیم.»

مهیار منشی‌پور هم گفت: در ایران، زنان «در آپارتمان یا زیرزمین» تمرین می‌کنند.

ماه گذشته، دو انجمن از غفور کارگری، رئیس ایرانی کمیته ملی پارالمپیک ۲۰۲۴ که در آن زمان به فرانسه سفر کرده بود، در پاریس شکایت کردند و او را به شکنجه و جنایت علیه بشریت متهم کردند.

کشته شدن مهسا امینی در سپتامبر ۲۰۲۲ پس از دستگیری او توسط پلیس اخلاق، اعتراضات وسیعی را در سراسر ایران به دنبال داشت که با ضرب و جرح و سرکوب شدید از سوی مقامات جمهوری اسلامی مواجه شد.

XS
SM
MD
LG