لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

قطر مجسمه جنجالی ضربه سر زیدان را مجددا نصب می‌کند


مجسمه موسوم به «کودته» از ضربه سر زین‌الدین زیدان، بازیکن سابق فرانسه، به مارکو ماتراتزی، مدافع سابق ایتالیا، در فینال جام جهانی ٢٠٠۶
مجسمه موسوم به «کودته» از ضربه سر زین‌الدین زیدان، بازیکن سابق فرانسه، به مارکو ماتراتزی، مدافع سابق ایتالیا، در فینال جام جهانی ٢٠٠۶

رئیس موزه‌های قطر روز دوشنبه اعلام کرد مجسمه لحظه ضربه سر زین‌الدین زیدان به قفسه سینه مارکو ماتراتزی در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ مجددا نصب خواهد شد.

این مجسمه پنج متری برنزی با عنوان «کودته» که در زبان فرانسوی به معنای ضربه سر یا کله‌زدن است، چند روز پس از نصب و به دنبال انتقادات برخی مسلمانان محافظه‌کار مبنی بر اشاعه بت‌پرستی و برخی دیگر با محوریت ترویج خشونت برداشته شده بود.

به گفته رئیس موزه‌های قطر، در جوامع تحول رخ می‌دهد و با گذشت زمان ممکن است کسانی که ابتدا انتقاد می‌گرفتند، به فهم بهتری از مسائل دست یابند.

این مقام با اشاره به اینکه مکان اولیه مجسمه «خوب نبود» افزود که این مجسمه جنجالی در موزه ورزشی دوحه نصب خواهد شد. او هدف از نصب مجدد این مجسمه را ترویج گفت‌وگو در لحظات «استرس ورزشکاران ... و اهمیت رسیدگی به مسائل مربوط به سلامتی روانی» عنوان کرد.

این تنها مجسمه جنجالی در دوحه نیست. در سال ٢٠١٨ مجموعه‌ای از ۱۴ مجسمه که جنین‌ها پیش از تولد را به تصویر می‌کشیدند و در سال ٢٠١٣ در محوطه یک زایشگاه زنانه رونمایی شده بودند، برداشته شدند.

XS
SM
MD
LG