لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

بایدن: آمریکا عامل صلح و امنیت در کشورهای حوزه اقیانوسیه است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه آمریکا را عامل صلح و امنیت منجر به رشد در کشورهای حوزه اقیانوسیه خواند.

بایدن گفت در دیدار روز چهارشنبه با شی جین‌پینگ، همتای چینی‌اش، یادآور شده ایالات متحده خود را یک کشور حوزه اقیانوس آرام می‌داند و به همین دلیل در منطقه اقیانوسیه فعال است.

رئیس جمهوری آمریکا که در جمع رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در سان‌فرانسیسکو سخن می‌گفت، افزود: «به خاطر ما، صلح و امنیت در منطقه برقرار بوده که به شما اجازه رشد داده است.»

او در ارتباط با روابط عمیق اقتصادی ایالات متحده و کشورهای عضو این سازمان گفت مقصد بیش از ۶۰ درصد صادرات آمریکا کشورهای مزبور هستند.

جو بایدن در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به بهبود اقتصاد آمریکا تحت رهبری خود گفت ایالات متحده همچنان به تلاش‌های خود برای بهبود استانداردهای کار و پایبندی به تعهدات در قبال اتحادیه‌ها ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ارتباط با چین گفت روابط باثبات میان آمریکا و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان، برای کل جهان خوب است.

جو بایدن و شی جین‌پینگ بعد از ظهر چهارشنبه در سان‌فرانسیسکو با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، سران آمریکا و چین درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه و جهانی از جمله زمینه‌های همکاری بالقوه، گفت‌وگوی صریح و سازنده داشتند و در زمینه‌های مختلف به تبادل نظر پرداختند.

بایدن در آغاز نشست، هدف از این دیدار را «درک بهتر یکدیگر» عنوان کرده و گفته بود می‌خواهد اطمینان حاصل کند که رقابت بین ایالات متحده و چین به درگیری تبدیل نمی‌شود.

شی نیز بر ضرورت همگرایی میان دو کشور و گسترش همکاری‌ها برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی تاکید کره بود.

روابط آمریکا و چین به دلیل اختلافات در موضوعاتی مانند تایوان، تجارت و حقوق بشر، همچنان تیره و تار است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز سه‌شنبه پیش از این دیدار در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفته بود بایدن در این دیدار قصد دارد از موضعی قوی‌تر، روابط مسئولانه‌ را در دستور کار این نشست قرار دهد.

این نخستین دیدار شی جین‌پینگ از آمریکا در شش سال گذشته بود. بایدن و شی آخرین بار یک سال پیش در اندونزی ملاقات کرده بودند.

XS
SM
MD
LG