لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

سازمان ملل: بیش از دو میلیون پناهجوی سوری


یکی از اردوگاه های پناهندگان سوری در ترکیه
یکی از اردوگاه های پناهندگان سوری در ترکیه
آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید بیش از دو میلیون شهروند سوریه از کشور جنگ زده خود گریخته اند. نیمی از این افراد کودکان زیر ١١ سال هستند. به گفته این نهاد، سازمان ملل متحد انتظار دارد که شمار پناهجویان سوری تا پایان سال جاری میلادی به 3 و نیم میلیون نفر برسد.

آنتونیو گوترس، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید روزانه پنج تا شش هزار زن، کودک و مرد سوری از مرزهای کشورشان خارج می شوند.

آقای گوترس می گوید: «یک میلیون نفر طی دو سال اول بروز جنگ داخلی در سوریه از کشورشان خارج شدند و یک میلیون نفر دیگر طی شش ماه بعد از آن. تقریبا نیمی از جمعیت سوریه در حال حاضر نیازمند کمک هستند.»

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید که غیر از دو میلیون پناهجوی ثبت شده، صدها هزار نفر از شهروندان سوریه ثبت نام نشده و در نتیجه در آمار رسمی حساب نمی شوند. به علاوه، سازمان ملل متحد می گوید بیش از چهار میلیون نفر در داخل مرزهای سوریه آواره شده اند.

این آژانس می گوید بیش از ٩٧ درصد پناهجویان سوری در کشورهای همساه لبنان، ترکیه و عراق به سر می برند. لبنان پذیرای بیش از ٢٠٧ هزار پناهجو است و حدود نیم میلیون شهروند آواره سوری در اردن و ترکیه ساکن شده اند.

حدود ١٧٢ هزار پناهجوی سوری در کردستان عراق هستند که ٤٧ هزار نفرشان طی دو هفته آخر ماه اوت به آنجا رسیده اند.

گوترس می گوید این کشورها به حمایت گسترده بین المللی نیاز دارند تا امکاناتی را برای پناهجویان سوری فراهم آورند: «جنگ دارد دامن لبنان و عراق را می گیرد و خطر ناآرامی در منطقه خاورمیانه هر روز بیشتر می شود.»

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد روز چهارشنبه جلساتی را با وزیران دولت های عراق، اردن، لبنان، و ترکیه خواهد داشت تا درباره ارائه کمک های بین المللی صحبت کنند. این سازمان می گوید تنها نیمی از یک میلیارد و ١٦ میلیون دلاری را دریافت کرده که تا پایان سال جاری میلادی برای کمک به پناهجویان به آن نیاز است.

XS
SM
MD
LG