لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

جان کری:‌در سوریه از گاز سارین استفاده شده است


جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید آزمایشات مستقل استفاده از گاز سارین در حملات ماه گذشته علیه غیرنظامیان سوری در نزدیکی دمشق را تایید می کند.

آقای کری روز یکشنبه به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت نتیجه آزمایشات از نمونه های خون و موی افرادی که در صحنه حمله بوده اند در مورد علائم گاز سارین، مثبت بوده است.

اظهارات آقای کری یک روز پس از اعلان باراک اوباما است که گفت به دنبال جلب نظر مثبت کنگره آمریکا برای حمله نظامی علیه دولت سوریه و به تلافی استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان است.

وزیر خارجه آمریکا گفت اطمینان دارد که اعضای کنگره آمریکا «تصمیم درست را خواهند گرفت». او در عین حال گفت رئیس جمهور این قدرت را دارد فارغ از هرگونه رای کنگره، مستقلا وارد عمل شود.

تلویزیون دولتی سوریه به نقل از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور گفت که سوریه قادر به مقابله با هرگونه «حمله خارجی» است.

اپوزیسیون سوریه می گوید تصمیم اوباما در تعلل از اقدام فوری علیه حاکمیت دمشق، ناامیدکننده بود.

مقامات اپوزیسیون سوریه می گویند هرگونه تاخیر در حمله علیه نیروهای دولتی سوریه، به بشار اسد فرصت بیشتری می دهد تا به غیرنظامیان آسیب بزند.

باراک اوباما، روز یکشنبه طی سخنانی در کاخ سفید گفت اینگونه تصمیم گرفته که آمریکا باید به اقدام نظامی علیه مواضع دولت سوریه دست بزند. اما او در عین حال گفت با آن که به عنوان فرمانده کل قوا قدرت صدور فرمان حمله را دارد، اما گمان می کند که این تصمیم باید از سوی دیگر مراجع تصمیم گیرنده آمریکا نیز تایید شود.

XS
SM
MD
LG