لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۸

اوباما به کسب مجوز کنگره خوشبین است


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید او یقین دارد می تواند با کنگره در مورد تصویب قطعنامه ای که عمل نظامی در سوریه را اجازه خواهد داد کار کند.

رئیس جمهوری این نظر را روز، سه شنبه، در آغاز جلسه ای با رهبران کنگره برای بحث درباره استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی ابراز داشت.

آقای اوباما گفت او از کنگره می خواهد پاسخ نظامی "مناسب و محدودی" را تصویب کند که پیامی روشن برای رژیم بشار اسد و هر کشور دیگری که به "آزمایش معیارهای بین المللی علاقه دارد" خواهد فرستاد.

او همچنین گفت آمریکا "استراتژی گسترده تری" دارد که تقویت توانایی های اوپوزیسیون سوریه را شامل می شود.
قرار است جان کری وزیر امورخارجه، چاک هگل وزیر دفاع و مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک امروز– سه شنبه - در کمیته مناسبات خارجی سنا حضور یابند و درباره نگرش آمریکا نسبت به سوریه توضیحاتی بدهند.

مقامات کاخ سفید نیز در کوشش برای جلب حمایت ازبرنامه اوباما به آگاه ساختن قانونگذاران در جلسات محرمانه ادامه می دهند.

روز دوشنبه، سناتورجان مک کین و سناتور لیندسی گراهام پس از دیدار با رئیس جمهوری گفتند آنها دلگرم شدند، اما می خواهند تغییراتی در پیشنهاد داده شود.

مک کین بر نیاز به تضعیف توانایی های بشار اسد و تقویت امکانات شورشیان مخالف او تاکید گذاشت.

روز سه شنبه همچنین بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اعضای شورای امنیت را از جدیدترین تحولات در سوریه آگاه می سازد. بان پیشتر با تیم بازرسان سازمان ملل متحد که هفته پیش نمونه هایی از حمله شیمیایی در نزدیک دمشق جمع کرده بودند، ملاقات کرد.

در این میان، بشار اسد مسئولیت ارتش سوریه در استفاده از سلاح های شیمیایی را تکذیب کرد. او در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی لوموند گفت آمریکا و فرانسه دلیلی ندارند که اتهامات را تایید کند و هشدار داد حمله نظامی می تواند یک جنگ منطقه ای را آغاز کند.

روسیه، متحد دیرینه سوریه، نیز اعتبار شواهد آمریکا را که دولت اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کرد زیر سئوال کشیده است.
XS
SM
MD
LG