لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

جیش الاسلام در سوریه رهبر جدید گروه را اعلام کرد


زهران علوش موسس جیش الاسلام (وسط)
زهران علوش موسس جیش الاسلام (وسط)

گروه های شورشی سوریه روز شنبه در مرگ یک فرمانده سرشناس شورشیان که در جریان حمله هوایی در نزدیکی دمشق کشته شد سوگواری کردند و یک فرمانده نظامی ارشد را جانشین او کردند.

شورشیان سوری و دولت سوریه روز جمعه از کشته شدن زهران علوش، بنیانگذار جیش الاسلام ر جریان حمله ای خبر دادند که مواضع گروه را در شرق غوطه در حومه دمشق هدف قرار داده بود.

مرگ علوش ضربه ای سنگین برای گروه های مسلح مخالف دولت است و موضع بشار اسد را پیشاپیش مذاکرات صلحی که قرار است اوایل سال پیش روی میلادی برگزار شود تقویت می کند.

جیش الاسلام روز شنبه عصام البویضانی ملقب به ابوهمام، از فرماندهان زمینی را جانشین علوش اعلام کرد.

حمله هوایی که منجر به کشتن علوش و دیگر اعضای ارشد جیش الاسلام شد چند روز پس از صدور قطعنامه سازمان ملل متحد در راستای برقراری صلح در سوریه انجام شد.

لبیب النحاس یک عضو ارشد گروه احرار الشام که برخی از اعضای آن نیز در حمله فوق کشته شدند گفت: "شهادت زهران علوش نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است و گروه های شورشی باید بدانند که با جنگی از سوی رژیم پوتین (رئیس جمهوری روسیه) مواجه است."

خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید ابو حسن المهاجر یک عضو ارشد دیگر احرار الشام در توییتر خود نوشت: "مرحله بعدی نابودی کامل آنانی است که انقلاب را آغاز کردند."

تصویر هوایی بدست آمده از ویدئوی منتسب به حمله هوایی علیه مواضع زهران علوش، رهبر جیش الاسلام
تصویر هوایی بدست آمده از ویدئوی منتسب به حمله هوایی علیه مواضع زهران علوش، رهبر جیش الاسلام

گروه های ستیزه جوی دیگری چون جبهه النصرت که به القاعده نزدیک است از مرگ علوش ابراز تاسف کرده اند.

دولت سوریه و متحد عمده اش روسیه جیش الاسلام را یک گروه تروریستی می دانند که فرق چندانی با داعش ندارد.

ارتش سوریه مسئولیت حمله هوایی که علوش در آن کشته شد را برعهده گرفت. هرچند برخی گروه های اپوزیسیون می گویند حمله فوق کار هواپیماهای جاسوسی پیشرفته روسی بود.

زهران علوش (وسط) در جلسه ای در منطقه حوما در شرق دمشق - اوت ۲۰۱۴
زهران علوش (وسط) در جلسه ای در منطقه حوما در شرق دمشق - اوت ۲۰۱۴

​زهران علوش ۴۴ سال داشت. او در عربستان سعودی در علوم و شریعت اسلامی خوانده بود. او در سال ۲۰۱۱ مورد عفو قرار گرفت و از زندان سوریه آزاد شد و به گروه های مخالف دولت پیوست.

با آن که نیروهای علوش علیه گروه هایی چون داعش مبارزه کرده است اما او بیانیه هایی در حمایت از جبهه النصرت، شاخه القاعده در سوریه و اسامه بن لادن، رهبر این گروه که چندی پیش در عملیات نیروهای ویژه آمریکایی کشته شد صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG