لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

توافق دولت اسد با جنگجویان اسلامگرا برای خروج نیروهای داعش و جبهه نصرت از محاصره


اردوگاه یرموک چهار دهه پیش برای اسکان آوارگان فلسطینی ساخته شد اما از زمان بحران سوریه، مخالفان اسد آن را در اختیار گرفتند.
اردوگاه یرموک چهار دهه پیش برای اسکان آوارگان فلسطینی ساخته شد اما از زمان بحران سوریه، مخالفان اسد آن را در اختیار گرفتند.

بر طبق توافقی میان دولت سوریه با جنگجویان اسلامگرا که در اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک در حومه دمشق در محاصره قرار گرفته اند، این افراد می‌توانند از محاصره بیرون بروند. سازمان ملل متحد میانجی این توافق بوده است.

خروج این افراد براساس توافق با دولت سوریه و میانجی‌گری سازمان ملل متحد صورت گرفته اما جزئیات چندانی از این توافق اعلام نشده است.

شبکه تلویزیونی المنار متعلق به حزب الله لبنان که این خبر را منتشر کرده ، می‌افزاید نزدیک به ۲ هزار جنگجو از گروههای اسلامگرای جبهه نصرت، شاخه سوری القاعده و داعش با دولت اسد توافق کرده‌اند تا از منطقه محاصره شده خارج شوند.

این عده و ۱۵۰۰ تن از اعضای خانواده‌هاشان با چندین دستگاه اتوبوس به مناطق دیگری از سوریه که در کنترل مخالفان اسد است منتقل می‌شوند.

تلویزیون المنار این اقدام را یک توافق چندجانبه نامیده و افزوده جنگجویان هنگام ترک محل محاصره، سلاح‌هایشان را به ارتش اسد تحویل خواهند داد.

منطقه تحت کنترل این گروه‌ها، از سال‌ها پیش در محاصره ارتش سوریه بود. کمبود غذا و سایر نیازمندیهای زندگی، آنان را به ترک محل ناگزیر ساخته است.

اسد امیدوار است با تخلیه این افراد بتواند منطقه را به کنترل درآورد و موقعیت استراتژیک خود را بهبود بخشد.

اردوگاه یرموک چند دهه پیش برای اسکان آوارگان فلسطینی جنگ اعراب و اسرائیل ساخته شد اما بعد از درگیری های سالهای اخیر در سوریه، در اختیار گروههای مخالف اسد قرار گرفت.

اعلام شده که نیروهای گروه داعش به شهر رقه، مهم‌ترین پایگاه این گروه خواهند رفت.

XS
SM
MD
LG