لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

بشار اسد استوارنامه سفیر بحرین در سوریه را پذیرفت


وحید معلم سیار، سفیر بحرین در سوریه، در حال تقدیم کردن استوارنامه خود به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در دمشق. یکشنبه ١٩ ژوئن ٢٠٢٢
وحید معلم سیار، سفیر بحرین در سوریه، در حال تقدیم کردن استوارنامه خود به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در دمشق. یکشنبه ١٩ ژوئن ٢٠٢٢

همزمان با تلاش‌های دولت بشار اسد جهت بهبود روابط با کشورهای عرب خلیج فارس، سفیر بحرین در سوریه روز یکشنبه رسما کار خود را آغاز کرد.

وحید معلم سیار که در دسامبر سال گذشته به این سمت منصوب شده‌است، به تازگی به سوریه نقل مکان کرده، طی مراسمی با حضور فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه، استوارنامه خود را تقدیم بشار اسد کرد.

روابط دولت بشار اسد با کشورهای عرب منطقه به تدریج در حال بهبود است. اسد در ماه مارس به امارات متحده عربی سفر کرد که نخستین سفرش به یک کشور عرب از زمان آغاز جنگ سوریه بود.

با آغاز جنگ، دولت بشار اسد از اتحادیه عرب اخراج و توسط همسایگانش تحریم شد.

جنگ سوریه موجب کشته شدن صدها هزار غیرنظامی و آوارگی نیمی از جمعیت این کشور شده است. نظر به تخریب بخش عمده شهرهای سوریه، بازسازی این کشورها ده‌ها میلیارد دلار هزینه خواهد برد.

در اوایل جنگ، برخی از کشورهای عرب همچون عربستان سعودی و قطر به حمایت از مخالفان سنی دولت اسد برخاستند و ضمن تحریم دمشق، سرکوب خشونت‌آمیز غیرنظامیان توسط ارتش سوریه را محکوم کردند.

با این وجود، ارتش اسد در سال‌های اخیر به کمک روسیه و ایران پیروزی‌های بسیار مهمی کسب کرده است.

سفارت بحرین در دمشق در سال ٢٠١٨ بازگشایی شد.

بیشتر کشورهای عرب خلیج فارس که روابط چندان گرمی با جمهوری اسلامی ندارند، در تلاشند از طریق برقراری روابطی صمیمانه با دولت اسد، نفوذ ایران در سوریه را کم کنند.

XS
SM
MD
LG