لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۰

اردن از تماس تلفنی بشار اسد با ملک عبدالله خبر داد؛ نخستین گفت‌و‌گوی دو رهبر از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه


ملک عبدالله، پادشاه اردن، در حال سخن گفتن در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیت‌الاردن؛ امان، ۵ خرداد ۱۴۰۰
ملک عبدالله، پادشاه اردن، در حال سخن گفتن در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیت‌الاردن؛ امان، ۵ خرداد ۱۴۰۰

بشار اسد روز یکشنبه ١١ مهر برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، با ملک عبدالله، پادشاه اردن، تلفنی گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه دفتر پادشاه اردن گزارش داده است که در این تماس تلفنی، «آنها درباره روابط دو کشور برادر و راه‌های افزایش همکاری‌ها گفت‌وگو کردند.»

بر اساس این بیانیه، ملک عبدالله در گفت‌وگو با اسد، حمایت خود از تمامیت ارضی و تلاش‌ها برای حفظ «ثبات و حاکمیت» همسایه شمالی را ابراز داشته است.

این جدیدترین اقدام دو طرف برای عادی‌سازی روابط میان امان و دمشق است.

با آغاز تظاهرات مسالمت‌آمیز سوری‌ها در سال ٢٠١١، ملک عبدالله از بشار اسد خواسته بود از قدرت کناره‌گیری کند و پس از سرکوب‌های دولتی و شروع جنگ مسلحانه، اردن یکی از راه‌های ارسال کمک‌های تسلیحاتی غربی‌ها و اعراب به نیروهای مخالف بشار اسد بود.

با این وجود، اردن در ماه‌های اخیر تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با سوریه را سرعت بخشیده است. امان حدود دو هفته پیش پذیرای وزیر دفاع سوریه با هدف هماهنگ‌سازی امنیت فرامرزی دو کشور بود.

هفته گذشته نیز اردن مرز خود با سوریه را با هدف افزایش سرمایه‌گذاری و تجارت گشود و اعلام کرد پروازهای مستقیم بین دو کشور، برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، از سر گرفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG