لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

حملات هوایی ارتش سوریه به شورشیان «دولت اسلامی» در رقه


 دود ناشی از بمباران هوایی ارتش سوریه روی مواضع پیکارجویان داعش - رقه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۳
دود ناشی از بمباران هوایی ارتش سوریه روی مواضع پیکارجویان داعش - رقه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

بشار اسد تا چندی پیش دستور حمله به گروه «دولت اسلامی را نمی داد و می خواست به دنیا چنین نشان بدهد که مخالفانش توطئه گران اسلامی هستند که از خارج حمایت می شوند.

نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز یکشنبه مناطق تحت کنترل پیکارجویان «دولت اسلامی» در شهر رقه را هدف دهها حمله هوایی قرار دادند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید در حملات هوایی ارتش به رقه دستکم ۳۳ شبه نظامی داعش کشته و دهها نفر دیگر مجروح شده اند. به گزارش دیده بان، چند ساختمان از جمله پایگاه های نظامی داعش هدف حمله نیروهای دولتی سوریه قرار گرفته است.

تا تابستان امسال، ارتش سوریه از حمله به «دولت اسلامی عراق و شام»، گروه جداشده از القاعده، خودداری می کرد. این امر به رشد داعش به ویژه در شرق کشور کمک کرد، و داعش توانست گروه های اوپوزیسیون کوچکتری را که میانه روتر بودند و از جانب غرب حمایت می شدند، از میان بردارد.

از آغاز قیام دموکراسی خواهانه مردم سوریه، بشار اسد تلاش می کرد مخالفت مردم را یک توطئه اسلامی با حمایت خارجی وانمود کند. مخالفان و دشمنان آقای اسد می گویند او برای اثبات درستی نظرش به داعش میدان داد.

اما پس از آن که شبه نظامیان داعش با تجیهزات جنگی که از عراق به غنیمت گرفته بودند، در برابر ارتش سوریه به برتری هایی دست یافتند، دولت سوریه بر شدت تهاجماتش افزود و برای نابود کردن داعش به حملات هوایی متوسل شد.

شهر رقه یکی از مواضع مستحکم گروه داعش است و آخرین پاسگاه دولت سوریه در آن شهر را روز پنجشنبه تصرف کرد. یکی از ساکنان رقه از طریق اسکایپ با صدای آمریکا تماس گرفت و گفت ارتش از پنج روز پیش شروع به بمباران هوایی مواضع داعش کرده است.

در نزدیک به چهار سالی که از جنگ داخلی سوریه بیش از ۱۷۰،۰۰۰ نفر کشته، و میلیون ها نفر در داخل و خارج از آن کشور آواره شده اند.

XS
SM
MD
LG