لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

درخواست اوپوزیسیون سوریه برای حملات هوائی


اوپوزیسیون سوریه ، که از حمایت غرب برخوردار است، خواهان حملات هوائی علیه گروه افراطی دولت اسلامی شده است. این درخواست در حالی عنوان می شود که پیکارجویان سه روستا در شمال سوریه را تصرف کرده اند و به قرارگاه اصلی شورشیان نزدیکتر شده اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، روز شنبه ائتلاف ملی سوریه از جامعه بین المللی خواست با ارسال سریع اسلحه و مهمات از ارتش آزاد سوریه حمایت کند تا قادر شود از مردم خود حمایت کند.

ائتلاف در بیانیه ای گفت «ما از جامعه بین المللی می خواهیم از نیروی هوائی آمریکا، یا هر کشور دیگری برای حمایت از ارتش آزاد سوریه استفاده کند.»

ائتلاف از دیرباز خواهان حمایت نظامی غرب جهت کمک به آن در بیرون راندن بشار اسد بوده است. اما، اسوشیتد پرس می گوید، هدف درخواست روز شنبه ظاهرا این است که از مداخله هوایی آمریکا درعراق بهره برداری کند. با این حال، پرزیدنت اوباما درخواست عملی مشابه در سوریه را رد کرده است. او از امکان ورود آمریکا به یک جنگ داخلی که رو بروز پیچیده تر و خونین تر می شود، بیم دارد.

پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی در روزهای اخیر بر نزدیک به ۱۲ شهرک و روستا در استان حلب مسلط شده اند و هر مقاومتی را درهم شکسته اند. این دستاوردها خطوط تدارکاتی جناح های رقیب به ترکیه را تهدید می کند و مواضع اوپوزیسیون اصلی مسلح در حلب را زیر فشار می گذارد.

بنقل از فعالان در سوریه گفته می شود پیکارجویان گروه افراطی دولت اسلامی سه روستا را در شمال کشور تصرف کرده اند .

به گزارش اسوشیتد پرس، گره ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز شنبه گفت مردان مسلح دولت اسلامی شام جمعه بر روستای مالد، در نزدیکی شهر مریعا در استان حلب مسلط شدند.

یک فعال در منطقه گفت گروه همچنین دو روستای دیگر در نزدیکی مریعا را تسخیر کردند.

این دستاوردها، که گروه اسلامی را به قرارگاه شورشیان رقیب نزدیک می کند، چند روز پس از آن صورت می گیرد که کنترل چند روستای دیگر و دو شهرک در حلب را بدست گرفت.

اسوشیتد پرس می گوید بنظر می رسد هدف نهایی دولت اسلامی مریعا است که قرار گاه گروه شورشی جبهه اسلامی دیده می شود. جبهه که زمانی نیرومند می نمود، از ژانویه با جهادگران دولت اسلامی در نبرد بوده است.

در گزارش اسوشیتد پرس بنقل از یک فعال در منطقه گفته می شود « اگر مریعا سقوط کند، راه برای حرکت گروه دولت اسلامی بسوی تمام بخش های شمال حلب باز خواهد شد.»

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت پیکارجویان دولت اسلامی روز شنبه گلوله های خمپاره به مریعا شلیک کردند.

XS
SM
MD
LG