لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۲

درگیری به پایتخت سوریه نزدیک می شود


دمشق - 15 ژوئیه 2012
دمشق - 15 ژوئیه 2012
سوریه تجهیزات نظامی و تانک های خود را به دمشق وارد کرد. همزمان انقلابیون مخالف در نبردی که بسیاری از شهروندان آن را سنگین ترین درگیری می دانند، با نیروهای دولتی مبارزه میکنند.

فعالان سوری روز دوشنبه گفتند درگیری ها به چندین محله و مرکز دمشق کشیده شده است.

گسترش دامنه مبارزات در سوریه در حالی است که کوفی عنان، میانجی برقراری صلح در این کشور، برای دیدار با ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه، عازم مسکو بود. پوتین با خواسته غرب، مبنی بر افزایش فشار بر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مخالف است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه غرب را متهم کرد که برای وادار کردن روسیه به اعمال فشار بر دمشق، مسکو را تهدید می کند. آقای لاوروف گفت تهدید تحریم سوریه و مسئله تمدید ماموریت ناظران سازمان ملل در این کشور، «رویکردی خطرناک» است.

آقای لاوروف در عین حال حمایت روسیه از رئیس جمهوری سوریه را رد کرد: «حتما بارها این گفته را شنیده اید که کلید حل مسئله سوریه در دست مسکو است. وقتی ما می پرسیم مقصود از این گفته چیست، جواب می شنویم که شما باید اسد را متقاعد کنید که با اراده خود کنار برود. اما همانطور که بارها گفته ام، این غیرواقع بینانه است.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت رفتن یا نرفتن اسد ربطی به حمایت یا عدم حمایت روسیه ندارد: «او نخواهد رفت. نه به خاطر حمایت ما بلکه به این دلیل که بخش بسیار بزرگی از مردم طرفدارش هستند.»

همزمان با سرآمدن زمان پایان ماموریت ناظران سازمان ملل متحد، شورای امنیت این سازمان اعمال تحریم های سنگین جدیدی علیه سوریه را بررسی می کند. اما روسیه تهدید کرده که بار دیگر قطعنامه شورای امنیت را وتو می کند و می گوید تنها خواستار تمدید سه ماهه ماموریت ناظران است.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز دوشنبه هشدار داد که اگر کمک های انساندوستانه بیشتری ارائه نشود، مردم بیشتری جان خود را از دست خواهند داد.
جان گینگ، رئیس راهبردی دفتر امور انساندوستانه سازمان ملل متحد گفت سازمان های امدادگر ماه گذشته به ۵۰۰ هزار نفر مواد غذایی رسانده اند. او گفت انتظار دارد که کمک ها به ۸۵۰ هزار نفر برسد اما در عین حال گفت امکانات برای کمک به همه نیازمندان کافی نیست.

سازمان ملل متحد خواستار ۱۸۰ میلیون دلار کمک برای کمک های انساندوستانه در سوریه شده است. به علاوه، خواستار ۱۹۳ میلیون دلار دیگر نیز شده است تا به شمار فزاینده پناهجویان سوری در ترکیه رسیدگی کند. تاکنون تنها ۲۰ درصد از هریک از این درخواست ها براورده شده است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی گفته است اوضاع سوریه در حال حاضر «درگیری مسلحانه داخلی»، یا به زبان دیگر جنگ داخلی است. صلیب سرخ پیشتر گفته بود که مناطقی از حمص، حما و ادلب درگیر جنگ داخلی است.

XS
SM
MD
LG