لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

عنان برای ادامه مذاکرات درباره سوریه به بغداد رفت


کنفرانس خبری مشترک کوفی عنان و علی اکبر صالحی، در تهران- سه شنبه ۲۰تیرماه
کنفرانس خبری مشترک کوفی عنان و علی اکبر صالحی، در تهران- سه شنبه ۲۰تیرماه
کوفی عنان، نماینده سازمان ملل برای رسیدگی به بحران سوریه روز سه شنبه برای ادامه مذاکرات، به بغداد رفت. او روز دوشنبه در دمشق با بشار اسد، و سپس در تهران با مقامات ایرانی گفت و گو کرد.

آقای عنان، صبح سه شنبه به وقت محلی پس از دیدار با مقامات ارشد تهران، برای ادامه گفت و گوهای صلح با نوری المالکی، نخست وزیر عراق به بغداد پرواز کرد. به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، مذاکرات دیپلماتیک عنان برای ملاقات با مقامات سیاسی منطقه، بخشی از تلاش های بین المللی او به عنوان میانجی برای یافتن راه حل سیاسی و پایان دادن به خشونت های ۱۶ ماهه در سوریه است. فعالان می گویند ناآرامی های سوریه تاکنون ۱۷ هزار کشته برجای گذاشته است.

نماینده سازمان ملل متحد بخصوص تلاش هایش را بر ایران متمرکز کرده است. ایران دوست و متحد نزدیک اسد است و سالهاست که از دمشق حمایت سیاسی و نظامی میکند. از زمان آغاز ناآرامی های سوریه در مارس ۲۰۱۱، ایران حمایت های خود از حاکمیت سوریه را همچنان حفظ کرده است.

کوفی عنان در نشست خبری مشترک با علی اکبر صالحی در تهران گفت: «حضور من در اینجا نشان می دهد که معتقدم ایران می تواند نقشی مثبت ایفا کند و باید بخشی از راه حل بحران سوریه باشد.»

نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در سوریه همچنین بر «همکاری» دولت ایران در مورد مسئله سوریه تاکید کرد.

ایالات متحده آمریکا با مشارکت ایران در نشست های بین المللی برای حل بحران سوریه مخالف است و می گوید ایران در سرکوب مردم معترض سوریه، به بشار اسد کمک می کند.

با آن که واشنگتن از احتمال انتقال اسلحه و تجهیزات از ایران به سوریه از طریق حریم هوایی عراق ابراز نگرانی کرده، بغداد تلاش کرده موضعی بیطرف اتخاذ کند.
هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق هفته گذشته درباره به راه افتادن خونریزی در کشورهای همسایه عراق و همچنین رفتن اعضای القاعده از عراق به سوریه ابراز نگرانی کرد.

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق از سفر روز سه شنبه کوفی عنان به بغداد استقبال کرد و بدون اشاره به جزئیات گفت نوری المالکی راه حال هایی را برای بحران سوریه ارائه خواهد داد. آقایان عنان و مالکی بعداز ظهر سه شنبه ملاقات کردند.

کوفی عنان پیشتر طرح شش ماده ای صلح برای سوریه را ارائه کرد اما هیچ کدام از طرفین درگیری در سوریه به آن اعتنایی نکرد.
XS
SM
MD
LG