لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۶

کاخ سفید: آمریکا برای حل بحران سوریه تلاش می کند


كاخ سفيد اعلام کرد آمريكا به همراه متحدان بين المللى خود تلاش مى كند كه ائتلاف اپوزيسيون سوريه را با نمايندگان رژيم اسد بر سر يك ميز بنشاند و در همان حال، براى انتقال يك مرحله سياسي نيز در سوريه تلاش مى كند، گذاری كه بشار اسد در آن جايى نخواهد داشت.

جاش ارنست كه در جمع خبرنگاران كاخ سفيد به پرسش هاى أنان پاسخ مى داد، در این زمینه گفت: «آن چه ما گفتيم اين است كه اسد بايد برود و برای او آينده اى در سوريه وجود نخواهد داشت. اين فقط نظر ما نيست، بلكه ارمان هاى مردم سوريه است. آرمان هایی كه مردم سوريه آن را به روشنى بيان كرده اند و نه تنها به دلیل خشونت هاى وحشتناكى كه بشار اسد عليه مردم خود مرتكب شده و بلكه به دلائل مختلف ديگرى این درخواست را مطرح کرده اند.»

جاش ارنست در مورد اعلام بشار اسد در مورد دريافت موشك هاى پيشرفته ضد هوايى روسيه گفت من در موضعي نيستم كه در اين باره اظهار نظر يا گزارش هاى مربوط به آن را تاييد كنم. وی با اين وجود گفت ما مدت ها است كه نگرانى خود درباره حمايت روسيه از رژيم بشار اسد، هم در چارچوب تأمين تسليحاتى و هم در مورد دسترسى وى به بانك هاى روسيه به صورت آشکار بيان كرده ايم.

وی افزود «اين نگرانى ها بر همه آشکار هستند. جان كرى، وزير امور خارجه آمريكا در درجه اول و همچنين ساير مقامات نيز برای متقاعد کردن مقامات روسیه براى مرحله گذار سياسى در سوريه تلاش های سازنده ای کرده اند».

او گفت ما مسلما به تلاش خود ادامه می دهیم تا مقامات روسیه را متقاعد کنیم از نفوذ خود بر رژيم اسد استفاده كنند و گروه های مذاكره كننده سوريه را با جناح های مخالف این كشور را براى گفتگو درباره انتقال دولت آماده كنند.

جاش ارنست همچنين با اشاره به ادامه شرايط غيرانسانى موجود در سوريه و تأثير آن بر بى ثباتى در منطقه خاور ميانه گفت چالش هاى زيادى براى نشاندن هر دو طرف بر سر ميز مذاكره وجود دارند.
XS
SM
MD
LG