لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

شورای حقوق بشر:استفاده ازسلاح های شیمیایی درسوریه

سازمان ملل متحد گزارش جدیدی منتشرکرده است که درآن گفته می شود "زمینه های منطقی" وجود دارد که باورکرد مقدار محدودی اسلحه شیمیایی درسوریه بکار رفته است، درحالی که رزمندگان طرفدار ومخالف دولت به نقض حقوق بشر ادامه می دهند.

پائولا پینهرو، رییس کمیسیون تحقیق درباره سوریه، روز سه شنبه هنگام ارائه گزارش به شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد در ژنو، برتلفات انسانی درمناقشه دو ساله تاکید گذاشت وگفت : ارتکاب جنایاتی که وجدان انسانی را تکان می دهد به واقعیتی روزانه تبدیل شده است.انسانیت قربانی جنگ بوده است. سوریه به اسلحه بیشترنیاز ندارد، محتاج افزایش کوشش های دیپلماتیک است.

گزارش کمیسیون حاکی است شواهد آنقدرنیست که معلوم شود چه نوع مواد شیمیایی یا توسط چه کسانی به کاربرده شده است.گزارش می گوید این نتیجه گیری ها آزمایش قربانیان و جمع آوری نمونه ها درمحل چهار حمله ای را که گفته می شود صورت گرفته است ایجاب خواهد کرد.

اما درپاریس، لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه گفت آزمایش هایی که یک آزمایشگاه فرانسه انجام داد به یقین نشان داد ماده مرگبار سارین در چندین مورد در سوریه به کار رفت.

فابیوس گفت نتایج به سازمان ملل متحد ارائه شد، اما فاش نساخت که گاز سارین کجا تا توسط چه کسی به کار رفت.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت آمریکا پیش از آن که تصمیم بگیرد چگونه پاسخ دهد، به شواهد بیشتری در مورد استفاده از تسلیحات شیمیایی نیاز دارد.

گزارش دولت سوریه را ترغیب می کند اجازه دهد تحقیگران سازمان ملل وارد کشور شوند. سوریه گفته است تحقیگران فقط می توانند ازیک محل دیدن کنند.

دولت وشورشیانی که سعی دارند بشار اسد را برکنار کنند هردو یکدیگر را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم می کنند.

کمیسیون همچنین هشدار می دهد افزودن اسلحه به مناقشه، خطرنقض بیشتر حقوق بشر را افزایش خواهد داد. رییس کمیسیون می گوید شواهد دو سال گذشته نشان می دهد تشدید جنگی پیامدهایی ویران کننده بر غیر نظامیان داشته است.
او یاد آور می شود جنگ در سوریه روزبه روز دهشتناکتر می شود.

کمیسیون سازمان ملل متحد می گوید هر دو طرف مرتکب نقض حقوق بشر شده اند، اما تخلفات شورشیان هرگز به شدت و گستره اعمالی که نیروهای طرفدار دولت انجام داده اند نرسیده است.

نمایندگان روسیه و اتحادیه اروپا روز سه شنبه برای دومین روز به گفت و گو نشستند، اما شکاف ناشی از حمایت اتحادیه اروپا از اوپوزیسیون و ادامه پشتیبانی مسکو از اسد، بحث ها را تحت الشعاع قرار داده است. جلسه در حالی تشکیل می شود که روسیه و آمریکا به کوشش برای برپایی یک کنفرانس بین المللی جهت کنارهم نشاندن دولت دمشق و مخالفان ادامه می دهند.

در این میان، مقامات سوریه و فعالان گفتند درتیراندازی در نزدیکی سفارت روسیه در دمشق در روز سه شنبه یک غیرنظامی جانسپرد و شمار نامشخصی ازنیروهای امنیتی مجروح شدند.

.
XS
SM
MD
LG