لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۶

تظاهرات بزرگی روز جمعه در سوريه پيش بينی می شود


تظاهرات بزرگی روز جمعه در سوريه پيش بينی می شود
تظاهرات بزرگی روز جمعه در سوريه پيش بينی می شود

فعالان سوری تظاهرات بزرگی را در سراسر سوريه برای امروز، جمعه، عليه بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، تدارک ديده اند.

گزارشهای رسيده از سوريه حاکيست پيش از آغاز برگزاری تظاهرات ضد دولتی روز جمعه نيروهای پليس در شهرهای مختلف از جمله در مرکز شهر حمص مستقر شده اند، و شاهدان عينی می گويند، در حال حاضر کليه مراکز مهم شهر در محاصره سربازان و مأموران امنيتی لباس شخصی، قرار دارد.

شهر حمص در غرب سوريه، کانون اعتراضات ضد دولتی مردم از روز پنجشنبه، يعنی يک روز پيش از برگزاری تظاهرات سراسری که برنامه آن از پيش طراحی شده است، شاهد حضور تدريجی نيروهای دولتی بود.

به گفته فعالان سياسی، روز سه شنبه چندين نفر از مخالفان دولت بشار اسد بر اثر تيراندازی نيروهای امنيتی به طرف تحصن کنندگان جان خود را از دست دادند و روز يکشنبه نيز ۱۲ نفر ديگر در جريان درگيريها کشته شدند.

مواضع اخير بشار اسد و آرامتر شدن لحن او برای تسکين نارضايتی عمومی، بويژه که اين مواضع روز سه شنبه گذشته نيز توسط کابينه دولت تکرار شد، به گفته عناصر اپوزيسيون، نتوانسته جوابگوی خواستهای اساسی مردم سوريه باشد. مردم سوريه خواهان از بين رفتن دستگاه امنيتی گسترده دولت و برچيده شدن بساط خودکامگی هستند.

آنها در چشم انداز آينده کشور خود، آزادی همه زندان سياسی، و توقف دستگاههای سرکوب دولت را می بينند.

رسانه های دولتی سوريه روز پنجشنبه از انتصاب فرماندار جديد شهر حمص خبر دادند و قانون وضعيت اضطراری پس از نزديک به پنجاه سال در نتيجه فشار مردم لغو شد.

بنابر گزارش گروههای مدافع حقوق بشر از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در سوريه تا کنون بيش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

مردم شهر درعا، عمدتاً زنان و کودکان روز چهارشنبه شعار سرنگونی رژيم بشار اسد را سر می دادند، شعاری که ظرف ماههای اخير طنين آن از سراسر جهان عرب به گوش می رسد.

XS
SM
MD
LG