لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

پایان وضعیت اضطرای در سوریه


خبرگزاری سوریه عکسی را منتشر کرده که در آن مردم در حمص برای تشییع جنازه دو تن از کشته شدگان در تظاهرات گرد هم آمده اند - ۱۹ آوریل ۲۰۱۱
خبرگزاری سوریه عکسی را منتشر کرده که در آن مردم در حمص برای تشییع جنازه دو تن از کشته شدگان در تظاهرات گرد هم آمده اند - ۱۹ آوریل ۲۰۱۱

بشار اسد رییس جمهوری سوریه روز پنجشنبه قانونی را تصویب کرد که به تقریبا ۵۰ سال وضعیت اضطراری پایان می دهد، در همین حال دولت نیروهای امنیتی را در شهر حمص مستقر ساخت.

رسانه های دولتی اعلام کردند اسد قانون را که روز سه شنبه به تصویب دولت رسید امضا کرد. با این حال دولت تهدید کرده که اگر نا آرامی ادامه پیدا کند، به سختی تلافی خواهد کرد.

قانون وضعیت اضطراری تظاهرات را ممنوع می ساخت، رسانه ها را محدود می کرد و استراق سمع را اجازه می داد. پایان گرفتن محدودیت ها درخواست اصلی معترضان بود.

در این میان، شاهدان می گویند سربازان و نیروهای امنیتی لباس شخصی موضع گیری در شهر حمص را در پیشاپیش برگزاری اعتراضات ضد دولتی در روز جمعه آغاز کرده اند.

شاهدان می گویند پس از آن که فعالان مخالف دولت خواهان برپایی یک اعتصاب عمومی شدند، بیشتر مغازه ها برای سومین روز پیاپی بسته هستند. حمص کانون جنبش اعتراضی در سوریه و صحنه زد و خوردهای مرگبار بین معترضان و پلیس بوده است.

فعالان مخالف دولت می گویند روز سه شنبه زمانی که نیروهای امنیتی به سوی معترضانی که در حمص بست نشسته بودند آتش گشودند، چندین نفر کشته شدند. ۱۲ تن دیگر روز یکشنبه کشته شده بودند.

رسانه های دولتی سوریه گزارش می دهند بشار اسد روز پنجشنبه فرماندار جدیدی برای حمص منصوب کرد. فرماندار قبلی دو هفته پیش به دستور اسد برکنار شد.

شاهدان می گویند روز پنجشنبه اعتراض ضد دولتی کوچکی در منطقه کردنشین حسکه، در شمال شرقی سوریه برپا شد.

اسد در تلاش برای انجام درخواست های معترضان اصلاحاتی انجام دهد، اما این اقدام نتوانسته است جنبش اعتراضی را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG