لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

کاخ سفيد سرکوب مردم را در سوريه محکوم کرد


کاخ سفيد سرکوب مردم را در سوريه محکوم کرد
کاخ سفيد سرکوب مردم را در سوريه محکوم کرد

کاخ سفيد به شدت سرکوب معترضان را توسط نیروهای امنیتی سوریه که در روز جمعه دست کم ۳۲ کشته برجای گذاشت، محکوم کرد و گفت که بشار اسد ملت سوريه را بسوی سراشيبی خطرناکی، هدايت می کند.

در سوریه، نیروهای امنیتی در سرکوب تظاهران ضد دولتی و رویاروئی دست کم ۳۲ تن را کشته اند. فعالان می گويند هفت تظاهرکننده در حاليکه داشتند عکس بشار اسد را پاره می کردند توسط مأموران امنيتی، کشته شدند.

شاهدان و فعالان می گویند حد اقل ۱۰ مرگ روز جمعه در استان «ادلب» روی داد.

ارتش هدف هایی را در استان ادلب در شمال غربی کشور، گلوله باران کرد. گزارش های تلویزیون دولتی حاکی است یک گروه مسلح در شهر «معارت النومان» به نیروهای امنیتی حمله کرد و چندین ساختمان دولتی را به آتش کشید.

در گزارش گفته می شود مردام مسلح سعی داشتند «سناریوی جسر الشغور» را تکرار کنند. روز دوشنبه، دولت گفت «اشرار مسلح در شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه ۱۲۰ پرسنل امنیتی را کشتند.»

خبرگزاری رویترز نیز بنقل از شاهدان گزارش می دهد نیروهای سوریه از روی هليکوپتر بروی تظاهرکنندگان، آتش گشودند.

در این میان، شاهدان و فعالان می گویند نیروهای امنیتی برای پراکنده ساختن معترضین در چندین شهر دیگر از مهمات واقعی، استفاده کردند. به گفته آنها معترضین در دمشق و در منطقه درعا، کشته شدند.محاصره دیگری در شهر جسر الشغور در نزدیکی مرز ترکیه جریان دارد.

پس از آن که دولت گفت «دسته های اشرار» ۱۲ پرسنل امنیتی را کشتند، نیروهای نظامی بطرف شهر بحرکت در آمدند.ساکنان شهر گریخته اند و بسیاری به ترکیه رفته اند. منابع خبری ترکیه روز جمعه گزارش دادند شمار سوری هایی که از مرز گذشته اند به حدود ۳ هزار نفر، رسیده است.

رجب اردوغان، نخست وزیر دولت سوریه را بدلیل سرکوب معترضین محکوم کرد. خبرگزاری نیمه رسمی آناتولی بنقل از او می گوید سرکوب " قساوت و بی رحمی" است و دوات سوریه " انسانی " رفتار نکرده است. اردوغان افزود ترکیه طرح هایی را برای ایجاد یک منطقه حائل آوراگان در مرز تهیه می کند.

وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت آنکارا قصد ندارد مرزهایش را ببندد.

در این میان، فعالان طرفدار دمکراسی مردم را به برپایی تظاهرات جدیدی علیه دولت اسد در روز جمعه برپا کردند. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند از آغاز سرکوب معترضین در سوریه دست کم ۱۱۰۰ تن کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر دستگیر شده اند. در ژنو، صلیب سرخ از دولت سوریه خواست اجازه دهد امداد گران به مجروحان یا بازداشت شدگان دسترسی پیدا کنند.

در این حال، کوشش های دیپلماتیک برای فرونشاندن آرامی در سوریه در چندین جبهه جریان دارد. میخائیل مارگلوف، فرستاده ویژه روسیه، روز جمعه گفت او قصد دارد بزودی با نمایندگان اوپوزیسیون سوریه، ملاقات کند.

همچنین، دیپلمات ها در سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه ای را توزیع می کنند که از شورای امنيت می خواهد سرکوب معترضین در سوریه را محکوم کند. پیشتر روسیه گفته بود با چنین اقدامی مخالف است زیر ناآرامی های سوریه تهدیدی برای صلح یا امنیت جهانی نیست.

در بروکسل رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گفت «قصابی انسان های بی گناه» در سوریه باید برای همه نگران کننده باشد.

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه و متحد قديمی بشار اسد، نيز سرکوب روز جمعه در سوريه را «وحشيگری» توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG