لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

آوارگان سوری از حضور فعال نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی در سوريه خبر می دهند


آوارگان سوری از حضور فعال نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی در سوريه خبر می دهند
آوارگان سوری از حضور فعال نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی در سوريه خبر می دهند

خبرگزاری فرانسه روز جمعه به نقل از آوارگان سوريه که در برخورد های آن کشور زخمی شده و به ترکيه پناه برده‌اند، از حضور فعال نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان به حکومت بشار اسد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه برخی از شهروندان سوريه که بدنبال خشونت های جاری در آن کشور به ترکيه پناه برده‌اند مي‌گويند نيروهای غيرسوری معترضان را هدف گلوله قرار دادند.

يک جوان سوری که در بيمارستانی در ترکيه تحت مداوا است، به خبرگزاری فرانسه گفته است که علاوه بر نيروهای لباس‌ شخصی سوريه، ماموران ايرانی را که لباس سياه پوشيده بودند و عربی نمی دانستند ديده است که به سوی معترضان تيراندازی می کنند.

برخی از ديگر آوارگان سوری که به ترکيه پناه برده‌اند در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که اين افراد در لباس سياه و با ريش ديده می شدند؛ نيروهای امنيتی سوريه لباس سياه نمی پوشند و به گفته يکی از اين آوارگان، ريش گذاشتن در ارتش سوريه ممنوع است.

پيش از اين نيز روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود جمهوری اسلامی ايران علاوه بر سلاح و تجهيرات سرکوب، از طريق کمک و مشاوره در زمينه کنترل اعتراض‌های خيابانی، بستن وب‌سايت‌ها و کنترل اينترنت و تلفن های همراه و سرويس های پيامک دولت بشار اسد را ياری می دهد.

بريتانيا نيز اخيرا مکرراً اظهار داشته است نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی ايران در سرکوب معترضان دولت آقای بشار اسد دست دارند. ايران در اعتراض به اين اتهام کارداربريتانيا در تهران را احضار کرد.

وزیر امورخارجه ترکیه می گوید تا امروز دوهزار و چهارصد تن به کشور ش پناه آورده اند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، که رابطه ای صمیمانه با بشار اسد دارد تحولات اخیر در سوریه را بی رحمانه خواند و افزود که اسد نسبت به شرایط موضعی سهل انگارانه اتخاذ کرده است.

XS
SM
MD
LG