لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

آغاز عملیات ارتش سوریه در شهر جسر الشغور


تلویزیون دولتی سوریه از آغاز عملیات اعاده امنیت در شهر جسر الشغور خبر داده است.

این رسانه دولتی می گوید ارتش روز جمعه بنا به درخواست ساکنان شهر و به منظور اعاده نظم وارد عمل شده است. آنان درخواست کرده بودند تا اشرار مسلح که به گفته دولت ۱۲۰ نیروی امنیتی را کشته اند، بازداشت شوند. شاهدان عینی گفته اند سربازان وفادار به بشار اسد به سربازان فراری و یا سربازانی که حاضر به تیراندازی به سوی معترضان نبودند آتش گشوده اند. گفته می شود روز پنجشنبه سربازان مجهز به سلاح های سنگین از جمله تانک در حومه شهر گرد آمده بودند. فعالان مدنی پیش از آغاز عملیات از فرار اکثر ساکنان ۵۰ هزار نفری جسر الشغور به ترکیه خبر داده بودند.

فعالان حقوق بشر مردم را به برپایی تظاهرات جدیدی علیه دولت اسد در روز جمعه فراخوانده اند. فعالان حقوق بشر می گویند از آغاز سرکوب معترضان در سوریه دست کم ۱۱۰۰ تن کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر بازداشت شده اند.

در همین حال صلیب سرخ جهانی در ژنو از دولت سوریه خواست تا اجازه دهد امداد گران به مجروحان یا بازداشت شدگان دسترسی پیدا کنند. روز جمعه همچنین ، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از گفتگوهای خود با رهبر سوریه خبر داد و گفت از اسد خواسته است تا راه اصلاحات در پیش گیرد. اردوغان سرکوب معترضان سوری غیر قابل قبول نامید و رفتار با اجساد زنانی را که توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند قساوت و بی رحمی توصیف کرد. در همین حال رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در بروکسل گفت باید همه نگران قصابی انسان های بی گناه در سوریه باشیم.

وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفته بود بیش از ۲۵۰۰ سوری وارد این کشور شده اند و دولت متبوعش نیز قصد ندارد مرزهایش را مسدود کند. هجوم آوارگان موجب شد تا مقام های ترکیه برای مقابله با بحران سه اردوگاه تاسیس کنند.

XS
SM
MD
LG