لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

درگیری موافقان و مخالفان رییس جمهوری سوریه


هواداران بشار اسد رییس جمهوری سوریه پس از سخنرانی وی در دمشق. ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱
هواداران بشار اسد رییس جمهوری سوریه پس از سخنرانی وی در دمشق. ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱

منابع خبری از سوریه گزارش می دهند که در جریان زدوخورد موافقان و مخالفان اسد در چندین شهر، دست کم ۷ تن کشته شده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی روز سه شنبه به سوی مردم آتش گشودند و تظاهر کنندگان را کشتند. تظاهرات در شهر حمص، شهر میادین، و در دمشق به راه افتاد. پیش از این هزاران نفر در حمایت از بشار اسد رییس جمهوری تظاهرات کرده بودند.

رییس جمهوری سوریه روز دوشنبه خرابکاران را مسئول نا آرامی های اخیر اعلام کرد و گفت اصلاحات سیاسی در دست بررسی است. اما روز سه شنبه، هزاران تظاهر کننده در حالی که پرچم های سوریه و عکس های اسد را در دست داشتند، در دمشق گرد آمدند. در همین حال تلویزیون دولتی گردهمایی های مشابهی را در شهرهای دیگر پخش کرد. روز سه شنبه همچنین خبرگزاری دولتی سوریه گفت اسد به کسانی را که پیش از ۳۰ خرداد مرتکب جرائمی شده باشند عفو کرده است اما جزییات بیشتری اعلام نکرد. وی روز دوشنبه در یک سخنرانی ۷۰ دقیقه ای خواستار گفت و گوی ملی، بررسی قوانین جدید انتخابات پارلمانی، رسانه ها و اصلاح قانون اساسی سوریه شد. اما مخالفان بی درنگ قول های اسد را رد کردند و گفتند این قول ها درخواست های معترضان را که از سه ماه پیش خواستار اصلاحات دمکراتیک بوده و به شدت سرکوب شده اند، شامل نمی شود.

در همین حال معترضان در استان ادلب، شهرهای حمص و حما و حومه دمشق در واکنش به این اظهارت رییس جمهوری را دروغگو خواندند.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه که از اردوگاه آوارگان سوری در مرز ترکیه گزارش داد که آنان نیز سخنان اسد را جدی نگرفته اند. تاکنون بیش از ۱۰ هزار سوری به ترکیه گریخته و در مناطق مرزی در چادرهای موقت اسکان داده شده اند. عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه نیز سخنان اسد را ناکافی خوانده و گفته است سوریه به یک نظام چند حزبی نیاز دارد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه درباره وضعیت سوریه گفت و گو کرد. کاخ سفید اعلام کرده است که رهبران دو کشور معتقدند دمشق باید از توسل به خشونت دست بردارد و بی درنگ به اصلاحات قابل قبول مبتنی بر آرمان های دمکراتیک مردم سوریه روی آورد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است واشنگتن از رهبر سوریه عمل می خواهد، نه حرف.

XS
SM
MD
LG