لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

سازمان ملل از دولت بشار اسد و مخالفانش دعوت کرد در مذاکرات ژنو حاضر شوند


استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه
استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه

سازمان ملل متحد از دولت سوریه و مخالفان دولت که برای سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می جنگند، برای شرکت در مذاکرات صلح در ژنو دعوت کرد.

استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه روز دوشنبه گفت مذاکرات صلح روز جمعه ۲۹ ژانویه برگزار می شود.

دی میستورا دعوتنامه ها را روز سه شنبه به طرف های درگیر جنگ فرستاد. اما او اعلام نکرد که این دعوتنامه ها برای کدام گروه ها فرستاده شده است و هنوز مشخص نیست کدام یک از گروه ها حاضر به شرکت در مذاکرات ژنو می شوند.

کشورهای شرکت کننده در مذاکرات بر سر اینکه کدام یک از گروه های اپوزیسیون سوری باید در این گفتگو ها حضور یابند، اختلاف دارند.

روسیه خواستار آن شده است که کردهای شمال سوریه نیز در مذاکرات حاضر شوند، در حالی که فرانسه می گوید اپوزیسیون مورد حمایت عربستان باید رهبری مذاکرات مخالفان را در دست داشته باشد.

ترکیه نیز مخالف حضور کردهای سوریه در مذاکرات است که آنها را هم پیمان گروه حزب کارگران کردستان که سازمانی تروریستی قلمداد شده، می داند.

ایران نیز گفته است که عربستان نمی تواند به تنهایی هیات مخالفان را تشکیل دهد.

حاشیه‌های نشست خبری فرستاده سازمان ملل در امور سوریه در ژنو سوئیس

پیشتر، اپوزیسیون اصلی سوریه آمریکا را به تن دادن به خواست های "غیرقابل قبول ایران و روسیه" برای حل بحران سوریه متهم کرده بود.

هنوز مشخص نیست که آيا اپوزیسیون مورد حمایت عربستان سعودی در گفتگوهای ژنو حاضر می شود یا خیر. روز سه شنبه اپوزیسیون سوری مورد حمایت عربستان در ریاض گرد هم می آیند تا در مورد نشست ژنو تصمیم گیری کنند.

انتظار می رود گفتگوهای ژنو چندین ماه طول بکشد.

جنگ داخلی سوریه ۲۵۰ هزار کشته و میلیون ها آواره به جا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG