لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

بشار اسد احتمالا تا فروردین ۹۶ بر مسند قدرت می ماند


Bashar Assad Syria
Bashar Assad Syria

آسوشیتدپرس به نقل اسنادی که به دست آورده می گوید خوش‌بینانه‌ترین سناریوی دولت اوباما برای انتقال سیاسی سوریه پیش‌بینی می‌کند که بشار اسد قبل از مارس ۲۰۱۷ کناره‌گیری نکند و دست‌کم دو ماه پس از آن که اوباما کاخ سفید را ترک کند همچنان بر مسند قدرت در دمشق بماند.

جدول زمانی که برای مقامات آمریکایی مسئول رسیدگی به بحران سوریه تهیه شده تاریخ نامشخصی در ماه مارس ۲۰۱۷ را برای اسد و حلقه داخلی او در نظر گرفته تا مسند قدرت در سوریه را ترک کنند. به این ترتیب این تاریخ پنج سال پس از زمانی است که اوباما برای اولین بار خواستار ترک اسد شد.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گذشته گفت که جدول زمانی سال گذشته به عنوان راهنمایی برای جان کری وزیر خارجه و دیگر دیپلمات‌های آمریکایی تهیه شده بود که روی انتقال سیاسی سوریه کار می‌کنند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت این جدول زمانی "اولیه و پیش از تصمیم‌گیری" است و یک موضع رسمی به شمار نمی‌رود.

او همچنین گفت این سند نشان‌دهنده برنامه‌ریزی جامعه بین‌الملل برای آینده سیاسی سوریه به شمار نمی‌رود.

با این حال بسیاری از اهداف تعیین شده در سند فوق با اصول طرح سازمان ملل متحد سازگار است و مقامات گفته‌اند که این اهداف نشان‌دهنده دقیق طرز فکر دولت آمریکا است.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت ترک قدرت توسط اسد در ماه مارس ۲۰۱۷ ممکن است به تاخیر هم بیافتد.

طبق این سند، سوریه در اوت ۲۰۱۷ اتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار می‌کند و در مدت زمان انتقال، سوریه توسط یک نهاد حاکمیت انتقالی اداره خواهد شد.

XS
SM
MD
LG