لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

فرستاده سازمان ملل در امور سوریه: نشست صلح ۲۹ ژانویه برگزار می شود


]
]

استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت نشست صلح سوریه روز ۲۹ ژانویه برگزار می شود.

استیفان دی می‌ستورا که در مقر سازمان ملل در ژنو سخن می گفت همچنین خبر داد ارسال دعوتنامه برای کشورهای شرکت کننده در این نشست از سه‌شنبه آغاز می‌شود.

به نظر می رسد همچنان ایران نیز به این نشست دعوت شود. ایران در دورهای جدید مذاکرات صلح به آن اضافه شد.

دی می‌ستورا همچنین گفت: موضوع مذاکرات ژنو ۳که از جمعه برگزار می شود درباره آتش بس و توقف درگیری‌ها در سوریه، مبارزه با داعش و امدارسانی است.

به گفته دی می‌ستورا مرحله اول این مذاکرات دو هفته تا سه هفته طول می کشد و مذاکرات ژنو ۳ به مدت شش ماه ادامه خواهد داشت.

نماینده سازمان ملل افزود در این دور هیچ پیش شرطی را نیز نخواهیم پذیرفت.

حاشیه‌های نشست خبری فرستاده سازمان ملل در امور سوریه در ژنو سوئیس

نشست ژنو ۳ با تاخیر برگزار می شود چون بین برخی از کشورها بر سر اینکه کدام گروه اوپوزیسیون اسد دعوت شود، اختلاف نظر وجود داشت.

در آستانه دور دیگری از گفت و گوهای صلح، در حالیکه دولت سوریه می گوید در موضع خود تغییری ایجاد نمی کند، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا این اظهارات را کم اهمیت شمرد.

آقای کری که به لائوس سفر کرده است روز دوشنبه و پیش از اظهارات دی میستورا گفت طی دو روز آینده امیدوار است که تاریخ احتمالی نشست بعدی صلح سوریه تا حدی روشن شود.

سازمان ملل متحد می خواست دولت سوریه و اعضای گروه های اپوزیسیون را در ژنو گرد هم آورد تا مذکرات صلح از روز دوشنبه آغاز شود. اما این نشست به خاطر اختلاف بر سر اینکه از چه گروه هایی باید برای حضور در نشست صلح دعوت شود، به تاخیر افتاد.

آقای کری در لائوس گفت بهتر است که چند روز بیشتر صبر کنیم و یک روند درست برای مذاکرات ایجاد کنیم تا اینکه یک مذاکراتی داشته باشیم که همان روز اول از هم بپاشد.

او گفت می خواهیم اطمینان یابیم که همه گروه ها به نقش خود آگاه باشند و بدانند که چه اتفاقی قرار است رخ دهد.

جان کری همچنین بر حمایت آمریکا از اپوزیسیون سوریه تاکید کرد. او این سخنان را پس از آن گفت که مسئولان اپوزیسیون سوری گفتند احساس می کنند که برای حضور در مذاکرات صلح تحت فشار قرار گرفته اند.

مخالفان دولت سوریه همچنین روسیه را متهم کردند که مانعی برای مذاکرات است. به گزارش رویترز، آنها قرار است روز سه شنبه برای بررسی مذاکرات صلح تشکیل جلسه دهند.

گروه اصلی سنی اپوزیسیون عرب سوریه که مورد حمایت کشورهای عربی است گفته تا زمانی که نتواند نمایندگان خود را در مذاکرات تعیین کند، در گفتگوهای صلح حاضر نمی شود.

مذاکرات صلح سوریه در حالی برگزار خواهد شد که دولت سوریه روز یکشنبه با برخورداری از پشتیبانی هوایی روسیه توانست در لاذقیه پیشروی کند و شورشیان میانه رو را عقب براند.

XS
SM
MD
LG