لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

بیعت گروه شورشی سوربه با رهبر القاعده


رهبرجبهه جهادی النصره درسوریه روزچهارشنبه با ایمان الظواهری رهبرالقاعده بیعت کرد، اما ازاین ادعا که گروه او با القاعده درعراق متحد شده است فاصله گرفت.

خبرگزاری فرانسه می گوید اعلام بیعت احتمالا ادعاهای بشار اسد رییس جمهوری سوریه را که با تروریست هایی که می خواهند یک حکومت اسلامی برسرکار آورند می جنگد تقویت می کند و ممکن است کوشش های غرب برای کمک به نیروهای لیبرال را پیچیده سازد.

ابومحمد الجولانی درپیام ضبط شده ای گفت " فرزندان جبهه با ایمان الظواهری بیعت می کنند."

اما افزود " ابوبکرالبغدادی، رهبرالقاعده درعراق، دراعلام اتحاد با جبهه النصره، با ما مشورت نکرد."

الجولانی تاکید کرد گروه او پرچم یا رفتارش را تغییر نخواهد داد.

آمریکا واتحادیه اروپا درحال حاضر کمک های غیرتسلیحاتی برای شورشیان سوریه فراهم می آورند، اما بریتانیا و فرانسه می خواهند تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا برسوریه لغو شود تا آن که آنها بتوانند اسلحه به شورشیان تحویل دهند.

با این حال، بسیاری از کشورها ازمسلح ساختن نیروهای اوپوزیسیون خودداری کرده اند و می گویند از آن بیم دارند سلاح ها به دست ستیزه گران مرتبط با القاعده بیافتد.

دراین میان، گروه سوری ناظربرحقوق بشر گفت رزمندگان کرد سوریه روزچهارشنبه سربازان رژیم را از بخشی از شهر کردنشین "حسکه" بیرون راندند.

درهمین حال، هواپیماهای جنگی به حومه دمشق حمله کردند، که در آن جا شورشیان از طریق پایگاه هایی که تاسیس کرده اند پایتخت را هدف می گیرند.
XS
SM
MD
LG