لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۰

تنشهای جدید میان ایران و گروه القاعده


مقامهای آمریکایی می گویند اخراج یک مقام بلند پایه القاعده از ایران حاکی از سخت گیری تهران علیه این گروه تروریستی است، گروهی که پیش از این و برای مدتی طولانی از خاک ایران بعنوان پناهگاهی امن استفاده کرده است.

واشنگتن پست در شماره روز چهارشنبه خود نوشته است اخراج «سلیمان ابوغیث» داماد اسامه بن لادن و سخنگوی پیشین گروه القاعده از ایران در واقع سومین شخصیت بارز این گروه است که تهران در یکسال گذشته از آنها خواسته خاک ایران را ترک کنند. افراد این گروه تروریستی سالها یا در بازداشت خانگی بوده و یا بعنوان «میهمان خانگی» در ایران بسر برده اند.

در گزارش واشنگتن پست آمده است گرچه چنین روابطی برای هر دو طرف برای مدتی منافعی به ارمغان می آورده اما بنظر می رسد که روابط ایران-القاعده از یکسال گذشته رو به تیرگی و بی اعتمادی گذاشته است.

مقامهای آمریکایی و کارشناسان امور تروریستی می گویند مواضع سرسخت ایران علیه افراد القاعده، بنظر می رسد بموجب افزایش تنشها میان موضع ایران شیعه و موضع مسلمانان افراطی سنی، بویژه بر سر جنگ داخلی در سوریه است که هر کدام از دو جریان متفاوت و متخاصم در سوریه حمایت می کنند.

درهمین حال سازمانهای اطلاعاتی امریکایی می گویند ایران هنوز مایل است تا پیوندهای خود را با القاعده حفظ کند و بهمین جهت تهران به آنها اجازه می دهد تا از خاک ایران برای رفت و آمد خود به و از افغانستان ادامه دهند.
XS
SM
MD
LG