لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

دیدار وزرای امور خارجه فرانسه و روسیه در مسکو


جان کری، داوود احمد اغلوو (وزیر امور خارجه ترکیه)، ویلیام هیگ، و لوران فابیوس، وزرای خارجه. پاریس، ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۳
جان کری، داوود احمد اغلوو (وزیر امور خارجه ترکیه)، ویلیام هیگ، و لوران فابیوس، وزرای خارجه. پاریس، ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۳

این دیدار بدنبال انتشار گزارش سازمان ملل برگزار می شود، که تصریح می کند فقط دولت اسد توان لازم برای انجام آن حمله را داشت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز سه شنبه میزبان همتای فرانسوی خود خواهد بود. دیدار و گفت و گوی فابیوس و لاوروف بر سوریه تمرکز دارد و همزمان با کوشش قدرت های جهان در راستای توافق بر سر محتوای قطعنامه سازمان ملل برای خلع دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی انجام می گیرد.

روسیه با موضع ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه مبنی بر اقدام نظامی علیه اسد (در صورتی که او سلاح های شیمیایی اش را تحویل ندهد) مخالف است. در این حال، قدرت های غربی درپی تعیین ضرب الاجل برای تحویل سلاح های شیمیایی از سوی اسد هستند.

دیدار روز سه شنبه وزرای امور خارجه فرانسه و روسیه در مسکو، متعاقب انتشار گزارش بازرسان سازمان ملل برگزار می شود که روز دوشنبه به نشست آن سازمان در نیویورک تحویل داده شد و با سخنان بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در این خصوص همراه بود.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پی انتشار گزارش سازمان ملل و سخنان آقای بان، گفت که با آن که این گزارش اشاره ای به آن ندارد که چه کسی مسئول حمله شیمیایی بوده، محتوایی روشن دارد که تصریح می کند که تنها دولت اسد است که از توان نظامی لازم برای انجام چنین حمله ای برخوردار است.

موضع آمریکا در خصوص مسئولیت نیروهای اسد درحمله شیمیایی، مشابه موضعی است که فرانسه و بریتانیا نیز اتخاذ کرده اند.
روسیه اما، خواهان شکیبایی غرب است.
XS
SM
MD
LG