لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

در برخوردهای روز چهارشنبه در سوریه ۹ تن کشته شدند


فعالان در سوریه می گویند در گلوله باران و تیراندازی نیروهای دولتی در روز چهارشنبه دست کم ۹ تن در سراسر کشور کشته شدند. بیشتر مرگها در منطقه ادلب روی داد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید حداقل ۵ تن در پی حمله نیروهای امنیتی به شهر خان شیخون کشته شدند. در آنجا روز سه شنبه یک بمب کنار جاده ای هنگام عبور کاروان خودروهای هیات ناظر سازمان ملل متحد منفجر شد و تیراندازیهای شدید در گرفت.

این انفجار، که در آن به خود روهای ناظران ملل متحد آسیب رسید، پس از آن روی داد که نیروهای امنیتی به سوی سوگواران در مراسم خاکسپاری شلیک کرددند و به گفته مخالفان دولت، دست کم ۲۴ تن را کشتند.

هیات ناظران ملل متحد روز چهارشنبه از خان شیخون خارج شد. این هیات بخشی از هیاتی بزرگتر از ناظران سازمان ملل متحد است که به منظور ارزیابی چگونگی رعایت آتش بس از سوی دولت و مخالفان در سراسر کشور پراکنده شده اند.

گروه فعال سوری، که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، می گوید ۳ نفر دیگر در اردوگاه آوارگان در درعا بر اثر تیراندازی نیروهای دولتی کشته شدند و یک تن نیز در منطقه حمص جان سپرد.

«فرهان حق» سخنگوی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به تلویزیون الثوره گفت ادامه خشونت نشان می دهد هر دو طرف باید چارچوب پیشنهادی کوفی عنان برای صلح را رعایت کنند.

ندیم شهادی تحلیلگر خاورمیانه می گوید حوادثی مانند انفجار در نزدیکی کاروان سازمان ملل متحد سرانجام از کار ناظران جلوگیری خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG